Yellen sekretarzem skarbu

opublikowano: 26-01-2021, 06:23

Senacka komisja finansów zatwierdziła Janet Yellen na stanowisku sekretarza skarbu USA. Jest pierwszą kobietą pełniącą ten urząd.

Yellen była szefową banku centralnego USA w latach 2014-2018. Jest zwolenniczką zdecydowanych działań stymulujących wzrost gospodarczy. Opowiada się także za podwyższeniem podatków w celu sfinansowania zwiększonych inwestycji państwa, mających wzmocnić konkurencyjność amerykańskiej gospodarki.

- Uwaga skupiona jest obecnie nie na podwyżce podatków ale na programach, które pozwolą nam wyjść z pandemii – mówiła podczas przesłuchań.

Janet Yellen, fot. Bloomberg
Janet Yellen, fot. Bloomberg

W przeszłości Yellen sygnalizowała, że większe znaczenie ma dla niej zwiększenie zatrudnienia niż utrzymanie niskiej inflacji. Uważano, że preferuje niskie stopy procentowe, ułatwiające szybszy wzrost gospodarczy. Mimo to jako szefowa Fed stała w 2015 roku za pierwszą podwyżką stóp procentowych od 7 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane