Yellen umocniła dolara

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 10-02-2016, 18:01

W środę dolar nieznacznie umocnił się do złotego w reakcji na wystąpienie Janet Yellen, szefowej Fed, na forum komisji Izby Reprezentantów. Polska waluta pozostała natomiast obojętna na informacje płynące z krajowego podwórka.

O godzinie 17:25 kurs USD/PLN testował poziom 3,9380 zł, zyskując pół gorsza w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Dolar zareagował wzrostem na dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen na forum Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, gdzie zaprezentowała półroczny raport Fed nt. polityki monetarnej oraz odpowiedziała na pytania deputowanych.

Szefowa Fed w sposób szczególny nie zaskoczyła, powtarzając w większości tezy znane już ze styczniowego posiedzenia Fed-u. Z jednej strony wskazała na ryzyka związane z sytuacją w globalnej gospodarce. Zwróciła uwagę na tanią ropę, która może obniżyć inflację w USA. Jak również zauważyła, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce ostatnio nieco się pogorszyła. Z drugiej jednak strony Yellen argumentowała, że nie możemy mówić o silny spowolnieniu w Chińskiej gospodarce. Mówiła o niewielkiej ekspozycji amerykańskich banków na rynki wschodzące. Prognozowała, że poprawa na rynku pracy wpłynie na wzrost dochodów i wydatków Amerykanów. A przede wszystkim dalej twierdzi, że sytuacja gospodarcza jest na tyle dobra, że można stopniowo podnosić stopy procentowe.
Yellen kolejny też raz podkreśliła, że kolejne decyzje ws. polityki monetarnej będą podejmowane w oparciu o napływające nowe dane makroekonomiczne. To oznacza, że w tym tygodniu inwestorzy zwrócą uwagę przede wszystkim na piątkowy raport nt. wyników sprzedaży detalicznej w styczniu br. (godz. 14:30; prognoza: 0,1% M/M).

Wystąpienie Yellen w szczególny sposób nie zaskoczyło. Nie mniej jednak na tle rynkowych oczekiwań, które przesuwają kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA na przyszły rok, mogło ono wydać się nieco jastrzębie. Dlatego też dolar zareagował na nie umocnieniem do dużej grupy walut. W tym do złotego.
Od tygodnia kurs USD/PLN waha się w umownym przedziale 3,92-4,00 zł, po tym jak wcześniej spadł z poziomu 4,1545 zł wyznaczonego w końcówce stycznia br. Inwestorzy zdają się obecnie czekać na nowe impulsy, które bądź pozwolą dolarowi wrócić powyżej 4 zł, bądź też zejść do grudniowego dołka na poziomie 3,8568 zł.
Złoty osłabił się dziś do dolara, ale jednocześnie umocnił do euro i szwajcarskiego franka. Obecnie za wspólną walutę trzeba zapłacić 4,4225 zł, a frank kosztuje 4,0340 zł. Zwraca uwagę to, że złoty nie zareagował na negatywne informacje napływające z krajowej gospodarki.

Jak dziś się dowiedzieliśmy z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP), koszt zaproponowanej przez Prezydenta ustawy o pomocy dla tzw. frankowiczów sięgnąłby 44 mld zł i mógłby zagrozić stabilności systemu bankowego, doprowadzając też do osłabienia złotego i zagrożenia obniżką ratingów Polski. To negatywna informacje. Aczkolwiek nie do końca. Po tak negatywnej ocenie spadają bowiem szanse na to, że w obecnym kształcie ustawa zostanie przegłosowana.

Innym negatywnym sygnałem jaki napłyną z rodzimej gospodarki są malejące szanse na uchwalenie podatku od sprzedaży (wcześniej niesłusznie nazywanego podatkiem od hipermarketów). To o tyle istotne, że ustawodawca przewidywał z tego tytułu około 2 mld zł dodatkowych dochodów budżetowych. Tym samym otrzymujemy następny sygnał, że mogą być poważne problemy z przyszłorocznym budżetem.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Główny Analityk Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Polecane