YouNick ma okienko dla wynalazków

opublikowano: 09-11-2016, 22:00

Fundusz inwestycyjny da wsparcie na B+R inaczej niż wszyscy: z firmami Mindsailors i PozLab poprowadzi start-upy za rękę, a nawet wymyśli produkt

One-stop-shop dla innowacji — miejsce, w którym eksperci sprawdzą, czy pomysł start-upu jest dobry, albo wymyślą nowy produkt dla dojrzałej spółki. Ale nie tylko — również przetestują go, znajdą dofinansowanie na B+R i wdrożenie, zadbają o ochronę własności intelektualnej — to proponuje YouNick, fundusz inwestycyjny z Poznania z partnerami: firmą projektową Mindsailors i centrum badań i rozwoju PozLab. — Od dawna dojrzewał we mnie pomysł stworzenia w YouNick unikalnego ekosystemu dla rozwoju biznesów, przede wszystkim w obrębie obszarów IoT, Bio, ICT oraz produktów konsumenckich. Innowatorom potrzebne jest miejsce, w którym jednocześnie otrzymają pieniądze na rozwój pomysłu, merytoryczne wsparcie od inwestora będącego partnerem, a nie nadzorcą, oraz narzędzia niezbędne do weryfikacji, czy pomysł ma realne szanse na rynkowy sukces. Miejsce, w którym będą mogli zaprojektować produkt, przygotować prototyp, przeprowadzić badania i testy rynkowe, zweryfikować czystość patentową czy opracować strategię ochrony własności intelektualnej — wymienia Dagmara Nickel, prezes YouNick. PozLab to spółka założona w 2010 r., przez pracowników zamykanego przez GSK laboratorium w Poznaniu. W 2011 r. firma przeniosła się do YouNick, który został jej inwestorem. W tym roku YouNick został inwestorem Mindsailors.

YouNick, fundusz inwestycyjny z Poznania, 
razem z firmami Mindsailors i PozLab proponują start- -upom one-stop- 
-shop dla innowacji — miejsce, w którym eksperci sprawdzą, czy pomysł 
jest dobry, przetestują go i znajdą dofinansowanie na B+R i wdrożenie.
Zobacz więcej

SZEROKA GAMA USŁUG:

YouNick, fundusz inwestycyjny z Poznania, razem z firmami Mindsailors i PozLab proponują start- -upom one-stop- -shop dla innowacji — miejsce, w którym eksperci sprawdzą, czy pomysł jest dobry, przetestują go i znajdą dofinansowanie na B+R i wdrożenie. ARC

Wymyślą hit

Partnerzy liczą, że z ich oferty skorzystają nie tylko start-upy. — Wszystko związane z wprowadzeniem nowego produktu jest innowacją. Także dojrzała firma może skorzystać z tego, że damy jej nowe informacje, nowe spojrzenie i połączymy to ze wsparciem finansowym. Pracujemy np. dla firmy Tryumf ze Stalowej Woli, producenta trofeów sportowych, który ma 70 proc. rynku w Polsce i sieć dystrybucji, ale szuka pomysłu na nowe nagrody. Może w planowanym procesie projektowania nowego produktu nie zrobimy za firmę wszystkiego od A do Z, ale jeśli wykonamy dla niej pracę przynajmniej do połowy alfabetu, spółka będzie mieć czas na bieżącą działalność, a jednocześnie dostanie nowy produkt — opowiada Patryk Strzelewicz, prezes Mindsailors.

Jego firma, która zaprojektowała m.in. kostkę Dice+ umożliwiającą grę w gry planszowe na tablecie, od 12 lat zajmuje się wzornictwem przemysłowym i zrobiła jako zewnętrzne centrum badawczo-rozwojowe ponad 100 różnych projektów, w tym serię pendrive’ów, projekt helikoptera (właściwie to wiatrakowiec, próbne loty już wkrótce), smartwatch, dekodery dla Polsatu, które niedługo pojawią się na rynku, czy MySpiroo — inhalator.

Znajdą pieniądze

YouNick Mint, fundusz inwestycyjny, jest jednym z 19, które dostaną po 24 mln zł dofinansowania z unijnego programu BRIdge Alfa na wsparcie wejścia na rynek nowatorskich projektów. Program rusza na początku 2017 r., a jego budżet wynosi ponad 30 mln zł, bo do unijnych pieniędzy YouNick dodaje obowiązkowy wkład własny. — Planujemy po 1-3 mln zł dofinansowania na projekt, chociaż w branży bio, która jest kosztochłonna, przeznaczymy większe kwoty. Łącznie zainwestujemy w kilkanaście projektów — przewiduje Rafał Roszak odpowiedzialny w YouNick za rozwój nowych produktów i usług.

Są też pieniądze z innych źródeł. — Na przełomie maja i czerwca PARP rozstrzygnęła pierwszą turę konkursu z poddziałania 2.3.1 „Proinnowacyjne usługi instytucji otoczenia biznesu dla MSP”. W całym kraju złożono 120 wniosków, dofinansowanie dostało 20, a przy przygotowaniu czterech z nich pomysłodawców wsparli nasi eksperci. Firmy Scoocase, Bolee, AS i Zylia otrzymały łącznie ponad 900 tys. zł z puli 4,6 mln zł. Pierwsze trzy projekty są na etapie analiz projektowych — opowiada Rafał Roszak. Scoocase to elektryczna walizka, na której właściciel może poruszać się po lotnisku z prędkością 10 km/h i ładować sprzęt elektroniczny w czasie podróży. Bolee jest designerskim bagażnikiem dachowym do luksusowych samochodów z m.in. ogniwami fotowoltaicznymi. AS zleciła Mindsailors zaprojektowanie estetycznego i przełomowego sterownika temperatury. PozLab natomiast pracuje dla koncernów farmaceutycznych, a teraz realizuje m.in. badania dla firmy, która chce produkować smartfood — żywność z suplementami diety. Na wparcie innowacyjnych przedsięwzięć wydano już w Polsce ponad 10 mld EUR unijnych funduszy. Do 2020 r. dojdzie do tego jeszcze prawie 9 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / YouNick ma okienko dla wynalazków