YouTube może zapłacić miliardową karę

opublikowano: 20-06-2018, 22:00

Nad internetową platformą wideo zawisła groźba wypłaty gigantycznych odszkodowań artystom — napisał portal „The Guardian”.

Gwiazdy muzyki, takie jak Taylor Swift czy Ed Sheeran, mogą wkrótce ustawić się w kolejce po odszkodowanie za naruszenie praw autorskich przez serwis YouTube. Ich łączna wartość może sięgnąć miliardów dolarów. W środę komitet ds. legislacji Parlamentu Europejskiego dał zielone światło dla nowych przepisów prawa autorskiego, które zmusiłyby takich gigantów, jak YouTube do posiadania licencji na teledyski.

Fot. Bloomberg

— Tego, jak ważne było dzisiejsze głosowanie, nie można wyolbrzymiać. Ta propozycja to tylko szansa jak jedna na milion, na to, żeby stworzyć nową równowagę w świecie internetu — skomentowała Helen Smith ze spółki Impla, która wspiera artystów takich jak Adele czy Arctic Monkeys.

Szacuje się, że YouTube ma obecnie 1,3 mld użytkowników. W ubiegłym roku spółka wypłaciła 856 mln USD tantiem firmom muzycznym, czyli 67 centów na użytkownika. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane