Z banków do pożyczek

opublikowano: 02-10-2017, 22:00

Vivus zatrudnił byłego CFO mBanku w Czechach i na Słowacji. Loukas Notopoulos, były szef pożyczkodawcy, awansował do zarządu 4Finance.

Kiedy w 2013 r. wprowadzał Vivusa na polski rynek, koledzy bankowcy zastanawiali się, czy to rozsądny ruch, żeby porzucać karierę w bankowości dla posady w pożyczkowym start-upie. W tamtych czasach branża pożyczek online nie istniała.

NOWA BRANŻA:
NOWA BRANŻA:
Loukas Notopoulos stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci krajowego rynku finansowego. Kilka lat temu mało kto potrafił poprawnie wymówić jego imię i nazwisko.
Marek Wiśniewski

W innej sytuacji był też sektor bankowy, który dopiero zaczynał się kurczyć. Z rynku zniknęły już Kredyt Bank i Polbank, w którym Loukas Notopoulos, z pochodzenia Grek, pracował od początku istnienia tej instytucji, odpowiadając za sprzedaż kredytów hipotecznych.

Gdy startował z Vivusem, zapowiadał w „PB”, że chce rocznie sprzedawać pożyczki za 100 mln zł, co wtedy wydawało się astronomiczną sumą. Dzisiaj pożyczkodawca ma obroty dziesięć razy większe i wyrósł na jednego z głównych graczy na rynku pożyczkowym. Loukas Notopoulos z czasem awansował na szefa grupy na Europę Środkową, a kilka dni temu wszedł do zarządu 4Finance, przejmując odpowiedzialność za innowacje.

Od 2013 r. Vivus, który na początku był niewielką, litewską spółką finansową, którą kilka lat później za 105 mln USD kupił jeden z najbogatszych Rosjan — Oleg Bojko, przeszedł długą drogę. Stworzony przez niego wehikuł finansowy— 4Finance, jest jednym z największych w Europie dostawców szybkich pożyczek, mogącym się równać pod względem obrotów z takimi potentatami jak brytyjskie IPF (właściciel naszego Providenta) czy Provident Financial. Na koniec czerwca tego roku holding miał 35,3 mln EUR zysku przed opodatkowaniem.

Grupa działa na 17 rynkach europejskich, a także w obydwu Amerykach. Vivus w Polsce, ufundowany przez bankowców, głównie z Polbanku, nadal przyjmuje menedżerów z tej branży. Najnowszy nabytek to Przemysław Kłobut, wychowanek BRE Banku (obecnie mBank), który ostatnie lata przepracował jako CFO oddziałów mBanku na południe od Tatr w Czechach i na Słowacji i country manager słowackiego rynku.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane