Z czym do ludzi, czyli jak szybko dostać kasę

PZ
opublikowano: 21-03-2007, 00:00

Na założenie rachunku dla firmy wystarczy 15 minut. Na przyzwoity limit kredytowy trzeba poczekać dłużej.

Na założenie rachunku dla firmy wystarczy 15 minut. Na przyzwoity limit kredytowy trzeba poczekać dłużej.

Dla firm z sektora MSP bank jest coraz częściej źródłem uzyskiwania środków na finansowanie działalności. Do wyboru mają kredyt w rachunku, obrotowy czy inwestycyjny. Można się o nie starać już w chwili zakładania rachunku, choć niektóre banki stosują trzymiesięczną karencję. Jeśli firma nie ma wartościowej historii z innego banku lub jest nowym podmiotem, na dobrą ofertę nie ma raczej co liczyć. Standardowo będzie musiała odczekać 6 miesięcy, by bank zaufał jej na tyle, by zaoferować wyższe limity kredytowe.

Najłatwiej starać się o kredyt w banku, w którym firma ma rachunek, tyle że to wcale nie musi oznaczać najlepszych warunków. Dlatego warto rozważyć ubieganie się o kredyty w innym banku. Na początek trzeba przejść pełną procedurę identyfikacyjną, czyli przedstawić komplet dokumentów rejestrowych. Kolejnym krokiem jest udokumentowanie swej wiarygodności. Do tego celu niezbędne będzie przedstawienie dokumentów finansowych — bilansu, rachunku wyników, książki przychodów i rozchodów, ale także zaświadczenia o bieżącym rozliczeniu się z urzędem skarbowym i ZUS. Ostatnim etapem jest udokumentowanie zdolności kredytowej, do czego służyć będzie historia rachunku i opinia bankowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu