Z poręczeniem łatwiej o kredyt

Materiał partnera case study
opublikowano: 27-02-2013, 00:00

Małe i średnie firmy mogą skorzystać ze wsparcia w formie poręczeń EFI. AN Studio, planując inwestycje, zdecydowało się na współpracę z BNP Paribas

Wprawdzie źródło unijnych pieniędzy, płynących do biznesu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka czy z Regionalnych Programów Operacyjnych powoli wysycha, ale przedsiębiorcy nie są pozostawieni sami sobie. Do ich dyspozycji wciąż pozostają takie instrumenty jak program na rzecz konkurencyjności i innowacji CIP (Competiviness and Innovation Program). W ramach CIP można skorzystać z poręczenia Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), dzięki któremu firmy mają ułatwiony dostęp do kapitału. Wsparcie w formie poręczeń EFI udzielane jest przez m.in. spółki leasingowe i banki. Polega ono na finansowaniu gwarancji dla kredytów udzielanych małym i średnim przedsiębiorstwom.

INWESTYCJA: Firma AN Studio potrzebowała nowej siedziby i hali produkcyjno-magazynowej. Zdecydowała się na finansowanie inwestycji w banku BNP Paribas. [FOT. ARC]
INWESTYCJA: Firma AN Studio potrzebowała nowej siedziby i hali produkcyjno-magazynowej. Zdecydowała się na finansowanie inwestycji w banku BNP Paribas. [FOT. ARC]
None
None

Ryzyko kredytowe dzielone jest między pośrednika i EFI, dzięki czemu banki patrzą przychylniejszym okiem na wnioski kredytowe składane przez właścicieli firm. Jest to szczególnie ważne w czasach kryzysu, kiedy kryteria finansowania ulegają raczej zaostrzeniu niż liberalizacji.

Korzystne warunki

W Polsce współpracę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym podjął m.in. BNP Paribas Bank Polska SA, bank specjalizujący się w obsłudze biznesu. Z jego oferty skorzystała m.in. poznańska drukarnia poligraficzna offsetowa AN Studio.

— Marża kredytowa została zredukowana podwójnie. Raz — dzięki zastosowaniu poręczenia EFI, i dwa — dlatego, że inwestycja sfinansowana została ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Żaden inny bank, z którym prowadziliśmy rozmowy, nie mógł zaproponować tak korzystnych dla nas warunków. Mieliśmy pozytywne decyzje kredytowe z dwóch innych banków, ale po przeanalizowaniu propozycji zdecydowaliśmy się na BNP Paribas — mówi Anna Jesiołkiewicz, szefowa AN Studio.

Jej firma dynamicznie się rozwija i potrzebowała nowej siedziby oraz hali produkcyjno-magazynowej. Drukarnia posiada również własne studio graficzne i fotograficzne, które do tej pory znajdowało się w innym miejscu, co komplikowało działalność firmy. Decyzja o niezbędnej rozbudowie zapadła w okresie trudnym dla branży reklamowej, która wyraźnie odczuła skutki kryzysu, i która to branża jest najważniejszym klientem AN Studio.

— Rozpoczęliśmy prace nad projektem, uzyskaliśmy pozwolenie i w sierpniu 2011 r. rozpoczęliśmy budowę w oparciu o własne środki. Do kontynuowania inwestycji konieczne było uzyskanie finansowania w formie kredytu inwestycyjnego. W tym czasie (IV kw. 2011 r.) banki zaostrzyły warunki przyznawania kredytów i okazało się, że uzyskanie korzystnej oferty nie jest takie proste. Wyjściem z sytuacji okazał się kredyt w BNP Paribas Banku. Oprócz niższej marży, dzięki połączeniu środków EBI z poręczeniem EFI, bank obniżył wymagany wkład własny przedsiębiorstwa o 250 tys. zł. — Ta inwestycja zwiększyła moce produkcyjne firmy i dała nam możliwości dalszego rozwoju. Poprawił się też komfort pracy pracowników: mamy więcej przestrzeni, klimatyzację, wygodny parking.

Myślę, że firma zyskała też wizerunkowo. Nowa siedziba wpłynęła korzystnie na postrzeganie naszej firmy przez klientów i dostawców — dodaje Anna Jesiołkiewicz.

Proste procedury

Warto podkreślić, że zarówno w przypadku poręczeń Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, jak i przy korzystaniu z funduszu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, nie ma żadnych skomplikowanych procedur, co czyni ten sposób finansowania jeszcze atrakcyjniejszym dla firm. Z programu takiego jak w BNP Paribas Banku skorzystać mogą przedsiębiorstwa spełniające kryteria określone w umowie między EFI, a bankiem. Należą do nich m.in. kryteria sektorowe (niektóre sektory są wykluczone) oraz dotyczące statusu przedsiębiorstwa. Z poręczeń EFI korzystać mogą bowiem jedynie małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli takie, które zatrudniają do 249 pracowników (liczone są pełne etaty), nie przekraczają 50 mln EUR obrotów lub sumy bilansowej 43 mln EUR. Poręczenia EFI są bezpłatne, a formalności ograniczone do niezbędnego minimum. Każda ze współpracujących z EFI instytucji (w tym bank BNP Paribas) obniżyła też wymaganie dotyczące dostępu do finansowania w formie kredytu bądź leasingu. Złagodzone kryteria dotyczą parametrów cenowych, udziału własnego lub wymogów związanych z zabezpieczeniem.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

OKIEM EKSPERTA

Niższa marża dzięki poręczeniom

ADAM HIRNY

menedżer produktu w Pionie Sprzedaży w Segmencie Klientów MŚP i Mikro, BNP Paribas Bank Polska SA

Program CIP, w ramach którego udostępniane są poręczenia Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), stworzony został z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP). Jednym z podstawowych celów programu jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw poprzez ułatwienie dostępu do finansowania działalności gospodarczej. Wsparcie w formie poręczeń EFI udzielane jest za pośrednictwem dystrybutorów (m.in. banków oraz spółek leasingowych), które nawiązały w tym zakresie współpracę z EFI. Środki przeznaczone na działanie programu służą m.in. do finansowania gwarancji dla kredytów udzielanych małym i średnim przedsiębiorstwom przez wspomniane instytucje finansowe. Współpraca z EFI powoduje, iż ryzyko kredytowe jest dzielone pomiędzy pośrednika a EFI (często w proporcji 50 proc. na 50 proc.), co przyczynia się do większej skłonności po stronie pośredników (np. banków) do finansowania firm z sektora MŚP. Powyższy mechanizm wymiernie poprawia dostęp do finansowania (kredyt lub leasing) międzyinnymi poprzez zredukowaną marżę kredytową, obniżony minimalny poziom wkładu własnego bądź złagodzone wymogi dotyczące zabezpieczeń. Opisany przykład firmy poligraficznej pokazuje, iż zastosowanie bezpłatnego poręczenia EFI istotnie poprawiło dostęp do finansowania ze względu na obniżenie przez bank wymaganego wkładu własnego oraz obniżenie marży kredytowej. W wyniku zastosowania korzystniejszych dla firmy warunków kredytu inwestycyjnego firma była w stanie sfinansować inwestycję po niższym koszcie, angażując jednocześnie mniejszą kwotę własnych środków w projekt. Oprócz wykorzystania poręczenia EFI BNP Paribas zaproponował przedsiębiorcy udzielenie kredytu inwestycyjnego w ramach środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Spowodowało to obniżenie marży kredytowej o kolejne kilkadziesiąt punktów procentowych i przyczyniło się ponownie do obniżenia całkowitego kosztu finansowania.

Kredyt w pigułce

Rodzaj działalności — poligrafia

Cel projektu — rozbudowa zakładu oraz zwiększenie mocy produkcyjnych, optymalizacja procesu produkcji

Główne inwestycje — budowa siedziby firmy, budowa hali produkcyjno-magazynowej z częścią socjalno-biurową oraz infrastrukturą towarzyszącą

Wielkość inwestycji 5 111 525 zł

Wartość kredytu — kredyt inwestycyjny EBI 3 850 000 zł

Rezultaty i korzyści z projektu

— Zwiększenie mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa, optymalizacja procesu produkcyjnego.

— Objęcie kredytu bezpłatnym poręczeniem EFI umożliwiło podwyższenie kwoty kredytu o 250 tys. zł (poprzez obniżenie wkładu własnego) oraz obniżenie poziomu marży kredytowej.

— Finansowanie projektu w ramach środków z EBI umożliwiło dodatkowo obniżenie poziomu marży kredytowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera case study

Polecane