Czytasz dzięki

Z walutą do bankomatu

opublikowano: 23-07-2015, 22:00

Samoobsługa postępuje. W lipcu Citi Handlowy uruchomi pierwszy w kraju wpłatomat przyjmujący dolary i euro.

Do unii walutowej nam jeszcze bardzo daleko, ale euro z bankomatów w Polsce można wypłacić niemal równie łatwo jak w krajach Eurolandu. Tak jest w dużych miastach, gdzie od prawie dwóch lat Euronet, operator największej niezależnej sieci automatów z gotówką, instaluje maszyny wydające wspólną walutę. Transakcja realizowana jest w ramach rachunku złotowego, a nie walutowego.

Bloomberg

Operator przelicza złote na euro według własnego kursu. Od miesiąca Euronet do wybranych bankomatów wrzuca dodatkowe waluty: funty brytyjskie (w bankomatach stojących na głównych krajowych lotniskach) oraz korony szwedzkie i norweskie (Świnoujście i Gdynia).

Depozyt online

W krajowej sieci bankomatów dostępne są również dolary i euro, oferowane przez Citi Handlowy. Na razie to jedyny bank, który zdecydował się postawić walutowe urządzenia.

W czerwcu ubiegłego roku Handlowy w ramach pilotażu zaoferował klientom wypłatę kartą dolarów i euro w gotówce w wybranych placówkach typu smart. Obecnie co trzeci bankomat z 78 z logo Citi daje dostęp do dwóch walut i złotego. Euronet, dodając euro, a od tego roku funty i korony, poszerza możliwości własnej sieci. Handlowemu przyświeca jeszcze jeden cel: automatyzacja kolejnego obszaru obsługi klienta. Walutomat znakomicie zastępuje pracownika w okienku kasowym.

Jest jeszcze jedna różnica między operatorem bankomatów a Handlowym. W przeciwieństwie do wypłat w Euronecie w Citibanku transakcja idzie bezpośrednio w ciężar rachunku walutowego, zatem klient nie ponosi kosztów przewalutowania. Darmowe jest również zasilenie konta walutowego poprzez przelew w serwisie internetowym lub wpłatę w okienku kasowym. W ramach przelewu z konta złotowego na walutowe klient ponosi koszt przewalutowania po kursie banku. Ale wkrótce i to się zmieni.

— W drugiej połowie lipca uruchomimy pierwszy testowy bankomat przyjmujący wpłaty gotówkowe w euro i dolarach — zapowiada Judyta Malinowska, dyrektor departamentu ds. produktów dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw w Citi Handlowym. Wpłata waluty, podobnie jak wypłata w bankomatach Citi, będzie bezprowizyjna.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Gotówka zdeponowana w walutomacie zostanie natychmiast zaksięgowana na docelowym koncie eurowym lub dolarowym. Warto dodać, że w Handlowym do obsługi rachunków walutowych służy karta wydawana do złotowego konta osobistego. Bank zakłada, że do końca wakacji wszystkie 27 bankomatów wydających euro i dolary będzie również akceptowało wpłaty w tej walucie.

Samoobsługa

Podobnie jak w przypadku wypłat walutowych, Handlowy liczy, że możliwość zasilania kont eurowych i dolarowych za pośrednictwem wpłatomatów będzie stopniowo odciążać stanowiska kasowe w oddziałach, co pozwoli oddelegować pracowników do innych zadań niż liczenie gotówki. Podobne plany jak Citi Handlowy, tyle że dopiero na przyszły rok, ma BZ WBK. Tadeusz Kościński, szef obszaru direct bankingu w Banku Zachodnim, zapowiada, że wpłatomaty walutowe pojawią się w placówkach przy zachodniej granicy, gdzie klienci zgłaszają zapotrzebowanie na łatwy i szybki sposób deponowania euro na kontach.

— Biorąc pod uwagę wyłącznie aspekt kosztowy, jeśli wyznaczony pracownik obsługuje w placówce tylko wpłaty walutowe, to być może maszyna będzie bardziej efektywna i dostępna w szerszym wymiarze czasowym. Nie wiem, czy możemy mówić już o nowym trendzie, chyba na to jeszcze za wcześnie. Na pewno jest to przykład nowego wykorzystania istniejącego rozwiązania — mówi Paweł Trocki, szef innowacji i sprzedaży w Euronet Worldwide.

W Polsce na koniec marca działało 20 936 bankomatów — o 405 więcej niż w IV kwartale 2014 r. W I kwartale wyciągaliśmy z nich gotówkę 177 mln razy, a łączna wartość wypłat wyniosła 74,1 mld zł. Zarówno liczba, jak i wolumen były niższe niż na koniec grudnia 2014 r. — odpowiednio o 4,7 i 6,6 proc., co wynika z typowego spadku obrotów w pierwszych miesiącach roku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane