Z walutą do bankomatu

opublikowano: 23-07-2015, 22:00

Samoobsługa postępuje. W lipcu Citi Handlowy uruchomi pierwszy w kraju wpłatomat przyjmujący dolary i euro.

Do unii walutowej nam jeszcze bardzo daleko, ale euro z bankomatów w Polsce można wypłacić niemal równie łatwo jak w krajach Eurolandu. Tak jest w dużych miastach, gdzie od prawie dwóch lat Euronet, operator największej niezależnej sieci automatów z gotówką, instaluje maszyny wydające wspólną walutę. Transakcja realizowana jest w ramach rachunku złotowego, a nie walutowego.

Operator przelicza złote na euro według własnego kursu. Od miesiąca Euronet do wybranych bankomatów wrzuca dodatkowe waluty: funty brytyjskie (w bankomatach stojących na głównych krajowych lotniskach) oraz korony szwedzkie i norweskie (Świnoujście i Gdynia).

Depozyt online

W krajowej sieci bankomatów dostępne są również dolary i euro, oferowane przez Citi Handlowy. Na razie to jedyny bank, który zdecydował się postawić walutowe urządzenia.

W czerwcu ubiegłego roku Handlowy w ramach pilotażu zaoferował klientom wypłatę kartą dolarów i euro w gotówce w wybranych placówkach typu smart. Obecnie co trzeci bankomat z 78 z logo Citi daje dostęp do dwóch walut i złotego. Euronet, dodając euro, a od tego roku funty i korony, poszerza możliwości własnej sieci. Handlowemu przyświeca jeszcze jeden cel: automatyzacja kolejnego obszaru obsługi klienta. Walutomat znakomicie zastępuje pracownika w okienku kasowym.

Jest jeszcze jedna różnica między operatorem bankomatów a Handlowym. W przeciwieństwie do wypłat w Euronecie w Citibanku transakcja idzie bezpośrednio w ciężar rachunku walutowego, zatem klient nie ponosi kosztów przewalutowania. Darmowe jest również zasilenie konta walutowego poprzez przelew w serwisie internetowym lub wpłatę w okienku kasowym. W ramach przelewu z konta złotowego na walutowe klient ponosi koszt przewalutowania po kursie banku. Ale wkrótce i to się zmieni.

— W drugiej połowie lipca uruchomimy pierwszy testowy bankomat przyjmujący wpłaty gotówkowe w euro i dolarach — zapowiada Judyta Malinowska, dyrektor departamentu ds. produktów dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw w Citi Handlowym. Wpłata waluty, podobnie jak wypłata w bankomatach Citi, będzie bezprowizyjna.

Gotówka zdeponowana w walutomacie zostanie natychmiast zaksięgowana na docelowym koncie eurowym lub dolarowym. Warto dodać, że w Handlowym do obsługi rachunków walutowych służy karta wydawana do złotowego konta osobistego. Bank zakłada, że do końca wakacji wszystkie 27 bankomatów wydających euro i dolary będzie również akceptowało wpłaty w tej walucie.

Samoobsługa

Podobnie jak w przypadku wypłat walutowych, Handlowy liczy, że możliwość zasilania kont eurowych i dolarowych za pośrednictwem wpłatomatów będzie stopniowo odciążać stanowiska kasowe w oddziałach, co pozwoli oddelegować pracowników do innych zadań niż liczenie gotówki. Podobne plany jak Citi Handlowy, tyle że dopiero na przyszły rok, ma BZ WBK. Tadeusz Kościński, szef obszaru direct bankingu w Banku Zachodnim, zapowiada, że wpłatomaty walutowe pojawią się w placówkach przy zachodniej granicy, gdzie klienci zgłaszają zapotrzebowanie na łatwy i szybki sposób deponowania euro na kontach.

— Biorąc pod uwagę wyłącznie aspekt kosztowy, jeśli wyznaczony pracownik obsługuje w placówce tylko wpłaty walutowe, to być może maszyna będzie bardziej efektywna i dostępna w szerszym wymiarze czasowym. Nie wiem, czy możemy mówić już o nowym trendzie, chyba na to jeszcze za wcześnie. Na pewno jest to przykład nowego wykorzystania istniejącego rozwiązania — mówi Paweł Trocki, szef innowacji i sprzedaży w Euronet Worldwide.

W Polsce na koniec marca działało 20 936 bankomatów — o 405 więcej niż w IV kwartale 2014 r. W I kwartale wyciągaliśmy z nich gotówkę 177 mln razy, a łączna wartość wypłat wyniosła 74,1 mld zł. Zarówno liczba, jak i wolumen były niższe niż na koniec grudnia 2014 r. — odpowiednio o 4,7 i 6,6 proc., co wynika z typowego spadku obrotów w pierwszych miesiącach roku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy