Z zaliczką za grudzień nie można się spóźnić

opublikowano: 24-01-2016, 22:00

Jeśli wpłata za ostatni miesiąc roku nastąpiła po czasie, odsetki lecą do dnia złożenia rocznego PIT.

Przedsiębiorcy nie będą mogli uwzględnić w zeznaniu podatkowym za 2015 r. ostatniej ubiegłorocznej zaliczki, jeśli nie opłacili jej terminowo. Czas minął 20 stycznia tego roku. Do tego dnia prowadzący działalność gospodarczą powinni wpłacić na konto urzędu skarbowego kwotę należną za grudzień lub czwarty kwartał ubiegłego roku, jeśli korzystają z kwartalnego trybu rozliczeń PIT. Jak już pisaliśmy, ostatniej ubiegłorocznej zaliczki nie musieli płacić w tym miesiącu jedynie ci przedsiębiorcy, którzy w terminie jej rozliczeń złożyli PIT za cały 2015 r. i jednocześnie uregulowali niedopłatę podatku. Jak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów, termin na skorzystanie z tego uprawnienia jest nieprzekraczalny, a spóźnienie wiąże się z konsekwencjami — bez względu na to, ile trwało.

— Kwestie te reguluje art. 44 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu wynika, że jeżeli podatnik prowadzący działalność gospodarczą zamierza złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2015 r. po 20 stycznia 2016 r., to zaliczkę za grudzień 2015 r. lub odpowiednio czwarty kwartał 2015 r. powinien zapłacić do 20 stycznia 2016 r. — brzmi odpowiedź, jaką otrzymaliśmyz biura prasowego MF na pytanie o skutki późniejszego złożenia zeznania i nierozliczenia zaliczki. Jeśli podatnik jej do tego dnia nie uregulował, to znaczy, że ma zaległość. Według orzecznictwa sądów administracyjnych, a także organów podatkowych, nie jest to już nawet wygasła zaliczka. Zgodnie z ordynacją podatkową, po zakończeniu roku podatkowego zaległe zaliczki tracą swój samodzielny byt prawny i przekształcają się w zobowiązanie za cały rok. W przypadku należności grudniowej następuje to po 20 stycznia. Dlatego jej późniejszej wpłaty, nawet wniesionej następnego dnia, nie można uznać za zaliczkę na podatek należny za 2015 r. i podatnik nie może jej wpisać do rocznego PIT. Zaległość ma swoje konsekwencje finansowe. Resort finansów przypomina o odsetkach za zwłokę, które należy doliczyć do zaliczki opłaconej po terminie.

Od nieuregulowanej w terminie płatności zaliczki za grudzień 2015 r. albo za czwarty kwartał 2015 r. odsetki za zwłokę są naliczane do dnia złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy 2015 — informuje MF w odpowiedzi dla „PB”. Resort powołuje się w tej sprawie na art. 4 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia MF z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu