Za Odrą i Nysą raczej bez zmian

opublikowano: 20-09-2013, 00:00

Na dwie doby przed wyborami do Bundestagu sondaże bez wątpliwości wskazują, że Angela Merkel odniesie trzeci raz (poprzednio 2005 i 2009) zwycięstwo i pozostanie kanclerzem federalnym.

Otwarte jest tylko pytanie o rządowego partnera, ponieważ całkiem realny staje się powrót do wielkiej koalicji chadeków z socjaldemokratami. Co prawda SPD ostro krytykowała Angelę Merkel za forsowanie polityki oszczędnościowej i odrzucanie działań pobudzających koniunkturę, ale takie są prawa kampanii. Możliwa zmiana koalicjanta w Niemczech oraz pierwsze sygnały przełamywania stagnacji w Europie wzbudziły nadzieje… pogrążonych w kryzysie zadłużeniowym tzw. świnek, czyli państw z grupy PIIGS — przede wszystkim Grecji.

Wynik wyborów w Niemczech ma ogromne znaczenie dla całej Unii Europejskiej. Nie tylko dlatego, że naj- -potężniejsze państwo jest największym płatnikiem netto do wspólnego budżetu. Od dłuższego czasu UE odczuwała w kilku ważnych kwestiach paraliż decyzyjny, wynikający z taktycznego unikania zajęcia stanowiska przez panią kanclerz. Od poniedziałku teoretycznie znowu będzie można normalnie rozmawiać, na przykład o euroobligacjach. Już październikowy szczyt Rady Europejskiej powinien być mniej jałowy od ostatnich.

Z polskiego punktu widzenia polityczna stabilność za Odrą i Nysą jest okolicznością korzystną. Ze względu na poziom wymiany handlowej i w ogóle biznesowej kooperacji — koniunktura w Niemczech ma kapitalne znaczenie dla naszej gospodarki. Przedłużenie mandatu dotychczasowej władzy będzie sygnałem, że przynajmniej nie zmieni się na gorsze. Szczególnym kibicem niedzielnych wyborów i pewnego sukcesu Angeli Merkel będzie na pewno premier Donald Tusk — wyborczy hat trick w demokratycznym ustroju to coś nieporównanie większego niż trzy gole…

JACEK ZALEWSKI

j.zalewski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Za Odrą i Nysą raczej bez zmian