Zaangażowanie w dotacje z UE

Paulina Sztajnert
opublikowano: 04-03-2004, 00:00

W rozwoju sektora małych i średnich firm kluczową rolę odegrają fundusze unijne. Rząd liczy, że w ich pozyskiwaniu pomogą OFE.

Szansą na rozwój polskiego rynku kapitałowego są m.in. fundusze unijne. Ostatnio toczy się ożywiona dyskusja na kanwie przygotowanej przez Komisję Europejską strategii finansowej, dotyczącej udziału i absorpcji funduszy przez Polskę. W krajach UE ten poziom jest różny. Licząc w stosunku do PKB, dla Hiszpanii wynosi około 0,9 proc., w Irlandii jest to już 8 proc. Jak wysoki będzie ten poziom w odniesieniu do Polski, zależy głównie od nas. Niestety, na razie rzeczywistość nie wygląda zbyt kolorowo. Podstawową barierą w naszym przypadku będzie brak wystarczających środków w budżecie.

— W im większym stopniu będziemy chcieli być beneficjentem netto, tym więcej będzie to kosztowało budżet centralny i lokalne, ponieważ projekty unijne muszą być prefinansowane i współfinansowane. Beneficjenci dotacji muszą zapewnić do 25 proc. środków — wyjaśnia Igor Chalupec, wiceminister finansów.

Jego zdaniem, oparcie się tylko i wyłącznie na pieniądzach z budżetu z góry skazuje nas na przegraną w walce o unijne środki. I tutaj właśnie otwiera się droga do inwestycji dla funduszy emerytalnych. Współfinansowanie absorpcji funduszy unijnych może być dobrym sposobem wykorzystania środków funduszy emerytalnych. Oczywiście nie chodzi o pomoc „charytatywną”, ale o „pożyczki” komercyjne.

— Takie zainteresowanie już wykazał system bankowy, który powołał specjalną grupę roboczą, prowadzącą rozmowy z organami państwowymi na temat włączenia się banków w pozyskiwanie tych środków — twierdzi minister Chalupec.

Jego zdaniem, to dobry przykład dla funduszy emerytalnych. Pozyskanie tego typu pomocy pozwoliłoby na bardziej dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce, a co się z tym wiąże — dałoby większe możliwości inwestycyjne dla funduszy emerytalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zaangażowanie w dotacje z UE