Zachód odcina Rosję od rezerw

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 28-02-2022, 09:15

Weekend był bardzo burzliwy. Agresja Rosji na terenie Ukrainy trwa, ale na razie bez poważnych sukcesów. Tymczasem dziś ma dojść do pierwszych rozmów między obiema stronami.

Doszło do bezprecedensowej zmiany w postawie państw zachodnich. Rosja została odcięta od systemu SWIFT, ale przede wszystkich zablokowano aktywa zagraniczne i możliwość rozliczeń rosyjskiego banku centralnego. Rosja jest także odcięta od transakcji w dolarze amerykańskim, Rynek akcji w Moskwie dziś przez większość dnia nie działa. Być może ruszy po południu polskiego czasu. Nie działa na razie także rynek walutowy. Utrudnia to wycenę rubla. Pojawiające się w sieci kwotowania są szacunkowe i oparte na transakcjach o relatywnie niewielkiej wartości. Wskazują na znaczną przecenę rosyjskiej waluty. Czasem nawet o połowę względem piątkowych notowań.

Rynki światowe zaczynają tydzień od przecen akcji. W tym wypadku skala ruchu jest umiarkowana. Kontrakt na DAX spada do okolicy 14000 pkt. Technicznie więc nadal nie poradził sobie z oporem na 14800 pkt. Spadają również ceny kontraktów na indeksy amerykańskie. Ten na Dow Jones traci ok. 500 pkt. wobec piątkowego zamknięcia.

W sferze makroekonomii za nami są już dane o japońskiej produkcji przemysłowej, której spadek m/m okazał się nieco większy niż oczekiwano (1.3 proc. wobec prognoz spadku o 0.7 proc.). Wzrost sprzedaży detalicznej okazał się zbliżony do prognoz. Wprawdzie prawdopodobnie rynki zostaną zdominowane przez informacje napływające z Ukrainy, ale warto także mieć na uwadze, że dziś pojawi się finalna dynamika polskiego PKB w IV kw. 2021 r., a po południu poznamy amerykański wskaźnik aktywności przemysłu w rejonie Chicago.

Sankcje nałożone na Rosję wg wielu analiz będą musiały przełożyć się na wzrost cen na rynku surowcowym i towarowym. Cena baryłki ropy WTI wzrosła do 97 dolarów wobec piątkowego zamknięcia w okolicy 91 dolarów. Wzrost napięcia podnosi cenę złota, ale tu zwyżka ledwie pozwala uncji na wyjście nad 1900 dolarów. Obecnie jest to 1908 dolarów.

Na rynku walutowym umacnia się amerykański dolar, ale skala tego ruchu maleje wobec tego, co odnotowano na starcie notowań w nocy z niedzieli na poniedziałek. Kurs EURUSD wynosi 1.1160, a GBPUSD 1.3360. AUDUSD nie oddalił się za bardzo od 0.7200. USDCAD jest na poziomie 1.2780, czyli w okolicy górnego ograniczenia konsolidacji z lutego. USDJPY wykazuje niewielkie zmiany w okolicy 115.50.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane