Zachód traci fabryki tytoniowe

opublikowano: 09-10-2014, 00:00

Fala przenoszenia fabryk papierosów z zachodu na wschód Europy objęła JTI. Skorzystać może Polska.

Papierosy są coraz droższe, pali się ich coraz mniej, a wielkie fabryki w większości krajów europejskich jak stały, tak stoją. Do czasu — po wiosennych zapowiedziach zamykania zakładów na zachodzie Europy przez koncerny Imperial Tobacco i Philip Morris, w tym tygodniu podobny plan ogłosił koncern Japan Tobacco (JTI), na polskim rynku gracz numer cztery pod względem udziałów. „Nasze zakłady w Linafillan (Irlandia Północna) i Wervik (Belgia) zostaną zamknięte, a produkcja z nich zostanie przeniesiona do innych zakładów, potencjalnie w Polsce i Rumunii” — głosi komunikat JTI. Ograniczona zostanie też produkcja w niemieckim Trierze. Koncern tłumaczy te ruchy kurczeniem się wolumenu sprzedaży papierosów, m.in. w związku ze stałymi podwyżkami akcyzy i wymogami nowej dyrektywy tytoniowej, która za dwa lata ograniczy wachlarz rodzajów paczek dostępnych na różnych rynkach europejskich. Polski oddział JTI, który zatrudnia u nas 800 osób i ma fabrykę w Gostkowie Starym pod Łodzią, na razie nie chce mówić o potencjalnym zwiększeniu produkcji i zatrudnienia, bo „propozycja jest dopiero przedmiotem konsultacji z pracownikami w innych krajach”. Zgodnie z komunikatem JTI, planowana restrukturyzacja zakładów będzie miała wpływ na około 1,1 tys. etatów w całej Unii Europejskiej. Przeznaczony do likwidacji zakład JTI w Irlandii Północnej produkuje obecnie 19 mld papierosów i 120 mln cygar rocznie, belgijski natomiast koncentruje się na tytoniu do palenia, którego produkcja sięga 4,4 tys. ton. Dla porównania, w całej Polsce legalnie sprzedaje się dziś 47 mld papierosów rocznie ( JTI ma około 15 proc. udziałów), cygar — 17 mln sztuk, a tytoniu do palenia — 1,09 tys. ton. Pracodawcy RP prognozowali we wrześniu, że w ciągu czterech lat legalny rynek papierosów skurczy się o 23 proc., tytoniu do palenia — o 54 proc., cygar natomiast urośnie o 47 proc.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 23.04.2014 r.

MIGRACJA: Wiosną informowaliśmy o tym, że w ciągu najbliższych dwóch lat Imperial Tobacco przeniesie produkcję z zakładów w Wielkiej Brytanii i Francji do Polski i Niemiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane