ZACHODNIE BANKI DZIELĄ NASZ RYNEK

Paweł Zielewski
opublikowano: 11-05-1999, 00:00

ZACHODNIE BANKI DZIELĄ NASZ RYNEK

Skarb Państwa zarobi na sprzedaży banków, analitycy boją się utraty stabilności systemu

OSTROŻNIE: Poziom zachodnich inwestycji w polskie banki zbliża się do pułapu, który mógłby w przyszłości zagrozić stabilności naszego systemu bankowego — uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, dyrektor generalny Związku Banków Polskich. fot. Borys Skrzyński

Rychła sprzedaż Pekao SA i Banku Zachodniego, praktycznie przesądzone przejęcie BIG Banku Gdańskiego przez zagraniczny (czytaj: niemiecki) bank sprawiły, że powoli odżywa dyskusja na temat bezpiecznej dla polskiego systemu bankowego wielkości inwestycji zagranicznych. Ostatnie upublicznione przez Komisję Nadzoru Bankowego dane w żaden sposób nie przystają do dzisiejszej sytuacji. A na początku trzeciego kwartału 1999 roku układ sił jeszcze się dramatycznie zmieni.

Liczby, którymi szafuje Komisja Nadzoru Bankowego, nie odzwierciedlają sytuacji polskiego systemu bankowego.

Zmiany domniemane

Nim KNB opublikuje najnowsze dane na temat obecności zagranicznych instytucji finansowych w polskim sektorze bankowym — analitycy prześcigają się w domniemaniach — jak teraz ta sytuacja wygląda. Brak jakichkolwiek poważniejszych podstaw czy analiz skazuje na spekulacje. Różne źródła szermują różnymi danymi, jednak wszyscy pytani twierdzą zgodnie — Niemcy wzięli już to, co im zaoferowano.

— Teraz powiększają stan posiadania, z punktu widzenia „narodowego” o BIG BG — uważa jeden z analityków.

O ile na koniec września 1998 roku stan posiadania niemieckich banków (14,12-proc. udział w kapitale polskich banków komercyjnych na kwotę ponad 950 mln złotych) stawiał je na drugiej pozycji za Amerykanami (14,18 proc. — 955 mln zł), o tyle dzisiaj te proporcje są nie tylko odwrócone, ale i głęboko rażące. Biorąc pod uwagę tylko sprzedaż BPH niemieckiemu BHV — można zdecydowanie postawić tezę, że niemieckie banki zaangażowały się w polski system bankowy na poziomie około 15,5 proc. (udział w kapitale akcyjnym banków komercyjnych). Przejęcie BIG BG przez Deutsche Bank powiększy tę liczbę o 0,3-0,5 proc., uważają specjaliści.

Skarb zarobi

Otwartą kwestią jest, ile na trwających prywatyzacjach polskich banków zarobi Skarb Państwa. Pekao SA zostanie sprzedane włoskiemu UniCredito Italiano przynajmniej za 1 mld dolarów (4 mld zł). Część analityków twierdzi, że Bank Zachodni dla zdeterminowanego inwestora (a do takich należą banki francuskie) wart będzie ponad 1 mld zł. Podobną kwotę musi zainwestować Deutsche Bank, gdyby zdecydował się na przejęcie pełnej kontroli nad polskim bankiem. Ogółem MSP powinno wycisnąć przynajmniej 6 mld zł. Tak przynajmniej wynika z analiz specjalistów. Bardzo nieoficjalnych. Samo ministerstwo skarbu zdecydowanie odmawia ujawnienia swoich intencji co do przyszłych zysków z prywatyzacji dwóch banków.

Ogółem niemal połowa aktywów polskich banków komercyjnych znajduje się w rękach zagranicznych instytucji finansowych.

Masa krytyczna

— Trudno jest określić, gdzie znajduje się bezpieczny pułap udziałów zachodnich banków w naszym systemie bankowym. Pojawiają się obawy, by w Polsce nie powtórzyła się sytuacja z Węgier, gdzie po kryzysie rosyjskim zagraniczne banki zaczęły się wycofywać, doprowadzając do lokalnego kryzysu systemu. W Polsce mamy jeszcze bardzo młody system bankowy, wymagający stałego umacniania go. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy zbyt wielka skala zaangażowania zachodnich banków w rodzime instytucje finansowe zacznie grozić utratą stabilności systemu — tłumaczy Krzysztof Pietraszkiewicz, dyrektor generalny Związku Banków Polskich.

Nie chce jednak wdawać się w dyskusje, czy obecny poziom zaangażowania zachodnich inwestorów jest jeszcze bezpieczny dla polskiego systemu bankowego czy już wymaga interwencji. Przynajmniej póki KNB nie poda nowych danych na ten temat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / ZACHODNIE BANKI DZIELĄ NASZ RYNEK