Zaczęło się od Fenicjan i Babilończyków

opublikowano: 28-02-2013, 00:00

Historia faktoringu jest tak stara, jak historia pieniądza.

Zwykło się mówić, że faktoring to rodzaj transakcji handlowych wykształconych w praktyce anglosaskich instytucji finansowych i przeniesionych na europejski rynek w latach 50. XX wieku. Niektórzy historycy twierdzą jednak, że usługa jest znana od czasu wynalezienia pieniądza. Już starożytni mieszkańcy Babilonii, Fenicji, Grecji czy Rzymu w zdobywaniu określonych dóbr konsumpcyjnych korzystali z pośredników (termin faktor pochodzi od łacińskiego słowa facere odnoszącego się do czynności wykonywanych właśnie przez pośrednika). W XIV wieku kupcy zaczęli masowo stosować ten instrument przy wymianie handlowej między kontynentami. Chodziło o to, by płacić dostawcom za towary, zanim dopłynęły one do Europy (transport drogą morską, a później lądową zajmował niekiedy wiele miesięcy). Rozkwit nowożytnego faktoringu przypada na XVIII stulecie i był związany z kolonizacją Indii przez Imperium Brytyjskie. Przedsiębiorcy i bankierzy występujący w roli pośredników stopniowo łączyli ściąganie należności z przyjęciemryzyka, co oznaczało, że brali na siebie egzekwowanie wierzytelności związanych z dokonanymi już przez wytwórcę transakcjami.

Z czasem faktoring zaczął obejmować coraz większy zakres, m.in. usługi księgowe, wypłacanie zaliczek pieniężnych na poczet przyszłych należności, ocenę wiarygodności kredytowej dłużników czy udzielanie pożyczek na środki obrotowe do dalszej produkcji. Prawdziwy rozkwit faktoringu nastąpił jednak po II wojnie światowej, co sprawiło,że w Europie Zachodniej zaczęły masowo powstawać banki i spółki faktoringowe. Jedną z takich instytucji był założony w 1974 r. we Frankfurcie nad Menem Deutscher Factoring-Yerband, który zrzeszał największe niemieckie spółki tej branży. Podobne stowarzyszenia tworzyli Francuzi i Brytyjczycy. A w latach 80. owocem postępującej globalizacji stały się najpierw światowe związki, a później międzynarodowe grupy faktoringowe na czele z International Factors Group,

Walter E.Heller Factoring czy The Association of British Factors. Historia faktoringu w Polsce rozpoczęła się wraz z transformacją ustrojową. Pierwszych transakcji zbliżonych do faktoringu dokonał w 1990 r. Bank Gospodarstwa Krajowego. Specjalistyczne firmy, działające głównie jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pojawiły się w drugiej połowie lat 90. Główny Urząd Statystyczny po raz pierwszy przeprowadził badania firm z tego rynku dopiero w 2007 r.

1990 W tym roku Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał pierwszych w Polsce transakcji zbliżonych do faktoringu.

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane