Zaczynamy eksport modeli wdrożeniowych

Marcin Musioł
22-06-2005, 00:00

Przyjęło się myśleć, że tzw. roll out to wyłącznie import do Polski modelu wdrożenia. Zaczyna się jednak eksport wzorców stworzonych nad Wisłą.

Roll out jest to wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie na podstawie wypracowanego już modelu biznesowego działania firmy. Zwykle jest to standard stworzony w ramach korporacji przez konsultantów wewnętrznych, przenoszony następnie do jej kolejnych oddziałów. Takie projekty mają najczęściej zasięg międzynarodowy. Wdrożenia tego typu prowadzą do ujednolicenia systemów w całej grupie. Zmiany następują tylko w module rachunkowości, gdzie uwzględniane są krajowe regulacje prawne związane z bilansami i podatkami. Jednak pole to systematycznie zawęża się wraz z dostosowaniem polskich przepisów do norm obowiązujących w UE.

— Stajemy się powoli krajem unijnych standardów. Dlatego modele systemów wypracowywane w krajach Europy Zachodniej w coraz większym stopniu odpowiadają naszym warunkom — wyjaśnia Piotr Witczyński, dyrektor działu konsultingu w Oracle Polska.

Na wschód...

Wdrożenia tego typu dzieli się na takie, w których wzorcowy model korporacji zostaje narzucony z zewnątrz oraz na takie, w których standard wypracowywany jest w Polsce. Centrala korporacji uznaje model stworzony przez polską firmę, zajmującą się doradztwem IT, za wzorcowy i następnie przenosi go do kolejnych oddziałów. Polscy doradcy przy zagranicznych wdrożeniach występują w charakterze konsultantów.

— Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie kontrakty roll out, to liczba projektów w ramach których wypracowany w Polsce wzorzec jest przenoszony za granicę, jest niewielka — podkreśla Piotr Witczyński.

Do takich sytuacji dochodzi najczęściej, gdy polskie firmy rozpoczynają działalność za wschodnią granicą. Tak jest np. w zakładach grupy Swiss Krono, producenta płyt drewnopodobnych. Projekt obejmuje wdrożenie systemu SAP w zakładach na terenie Rosji i Ukrainy. W tym przypadku wzorzec został wypracowany na podstawie wcześniejszych instalacji w Austrii i Polsce. Rolę konsultanta zewnętrznego projektu pełni IMG Polska, firma doradcza należąca do szwajcarskiego holdingu Information Management Group.

— Kilkanaście lat temu zachodnie firmy konsultingowe pełniły kierowniczą rolę we wdrożeniach systemów ERP w naszym kraju, a polscy doradcy tylko funkcje pomocnicze. Teraz na Wschodzie zaobserwować można powtórkę tej sytuacji. Z tym, że to polskie firmy doradztwa IT nadzorują całe projekty — wyjaśnia Radosław Frańczak, menedżer konsultingu w SAP Polska.

...i na południe

Ale w Polsce zdarzają się także przypadki wypracowania modelu wzorcowego dla krajów starej Unii. Schneider Electric, specjalizujący się w produkcji urządzeń rozdziału energii elektrycznej, przemysłowych systemów sterowania i automatyki, uznał za wzorcowe rozwiązania zawarte w module działalności kontraktowej systemu SAP wdrożonego przez Business Consulting Center (BCC) w 2001 r. w polskim oddziale i postanowił przenieść je do innych filii. Z pomocą konsultantów z BCC polski model tej części systemu ERP został przeniesiony w 2003 r. do czeskiej, a rok później do greckiej filii.

— Wypracowanie modelu wzorcowego było możliwe m.in. dlatego, że w znacznym stopniu ustandaryzowano procedury zawierania kontraktów obowiązujące w Schneider Electric. We wszystkich jego oddziałach proces zawierania i realizacji kontraktów był bardzo zbliżony — uważa Piotr Brzoskowski, menedżer ds. rozwoju biznesu i kierownik tego projektu ze strony BCC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Musioł

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Zaczynamy eksport modeli wdrożeniowych