Zadeklarowane nakłady w SSE wzrosły o 1,48 mld zł

ISBNews
03-01-2014, 09:01

Wartość nakładów zadeklarowanych w ub.r. w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) w Polsce wzrosła o 1,48 mld zł r/r, do 7,14 mld zł, jak wynika z zestawienia "Rzeczpospolitej".

Z kolei liczba miejsc pracy, które powstaną dzięki inwestycjom prowadzonym przez Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) wzrosła o 90% r/r.

"Dla inwestycji zagranicznych ubiegły rok okazał się całkiem dobry. Według informacji zebranych przez 'Rz' wartość nakładów zadeklarowanych od stycznia do końca grudnia w specjalnych strefach ekonomicznych wyniosła 7,14 mld zł. To o 1,48 mld zł więcej niż w roku 2012. O połowę zwiększyła się liczba wydanych inwestorom zezwoleń, o przeszło 2,3 tys. podskoczyła liczba zaplanowanych miejsc pracy, których w firmach działających w strefach powstanie przynajmniej 8,1 tys." - czytamy w artykule.

Gazeta podkreśla, że "powody do zadowolenia" ma także PAIIZ, która w 2013 roku podpisała umowy inwestycyjne warte łącznie 902,5 mln euro. Dzięki nim zagraniczni inwestorzy utworzą prawie 19 tys. nowych miejsc pracy, co oznacza 90-proc. wzrost względem umów podpisanych rok wcześniej.

"W 2013 r. do największych inwestorów należała branża motoryzacyjna. Jedno z najważniejszych przedsięwzięć zaczął realizować General Motors Manufacturing Poland, który w gliwickiej fabryce Opla inwestuje 95 mln euro (...). Nowe duże inwestycje rozpoczęła także branża chemiczna i spożywcza: firma Solvay inwestuje we Włocławku 75 mln euro w wytwarzanie krzemionki do produkcji opon, natomiast Mars Polska wyłoży prawie 60 mln euro na rozbudowę dwóch swoich fabryk pod Sochaczewem" - czytamy dalej.

Przedsięwzięcia rekordowe pod względem liczby nowych miejsc pracy realizuje Amazon, który ogłosił plany budowy centrów logistycznych w Bielanach Wrocławskich, Tarnowie Podgórnym i Swadzimiu (ok. 6 tys. osób) i IBM (2 tys. etatów w powstającym centrum usług biznesowych w Katowicach), podała również "Rz".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zadeklarowane nakłady w SSE wzrosły o 1,48 mld zł