Zadłużenie Brytyjczyków mocno wzrosło

opublikowano: 05-12-2019, 19:38
aktualizacja: 05-12-2019, 19:38

Według Urzędu ds. Statystyki Krajowej (ONS) znacząco rośnie zadłużenie Brytyjczyków z wyłączeniem hipotek.

Według badania ONS, które publikowane jest co dwa lata, zadłużenie, w tym zadłużenie z tytułu kart kredytowych i pożyczek osobistych zwiększyło się o 11 proc. do 119 mld GBP w ciągu dwóch lat do marca 2018 r.

Średnie zadłużenie finansowe gospodarstw domowych wzrosło o 9 proc. do 9400 GBP. 

Znaczny wzrost wynika z wyższego zadłużenia z tytułu kredytów studenckich i ratalnych.

Liczby te są nieco wypaczone przez 32 mld funtów długów studenckich - które zdecydowana większość absolwentów nigdy nie spłaci w całości - powiedziała Sarah Coles, analityk finansów osobistych w Hargreaves Lansdown. Dodała, że „…nawet wyłączając tę kwotę Brytyjczycy mają 87 mld GBP zadłużenia wynikającego z samych pożyczek, kart kredytowych, umów sprzedaży ratalnej, kredytów w rachunku bieżącym i zaległości.

Mediana zadłużenia finansowego - przyjmując normalne średnie gospodarstwo domowe, zamiast dzielić całkowite zadłużenie przez liczbę gospodarstw domowych - wzrosła o 12 proc.  do 4500 funtów.

Najbiedniejsze 10 proc. gospodarstw domowych ma zadłużenie trzy razy większe niż wartość posiadanych przez siebie aktywów, a 10 proc. ma ogółem bogactwo - nieruchomości, emerytury i inne aktywa - warte 35 razy więcej niż ich dług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane