Zadłużenie ZUS przekroczyło 1,6 mld zł

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 26-09-2000, 00:00

Zadłużenie ZUS przekroczyło 1,6 mld zł

Prezes ZUS twierdzi, że dopiero we wrześniu przyszłego roku ubezpieczeni będą poinformowani o stanie kont.

Lesław Gajek, prezes ZUS, twierdzi, że prawdopodobnie dopiero we wrześniu przyszłego roku ubezpieczeni będą poinformowani o stanie kont. Cały proces potrwa zaś do grudnia. Obecnie przeszkodą jest brak systemu księgowania, który umożliwia rozliczanie, korygowanie i przesyłanie danych o stanie kont. Zdaniem Lesława Gajka, wynika to z faktu, że zbyt późno zajęto się tą kwestią, bo pod koniec ubiegłego roku.

We wrześniu ZUS wystąpił do ministra finansów o dotację wysokości 820 mln zł. W zamian otrzymał jednak pożyczkę z budżetu wysokości 490 mln zł oraz wykorzystał linie kredytowe w bankach komercyjnych. Obecne zadłużenie ZUS przekroczyło 1,6 mld zł. Ściągalność składek w pierwszym półroczu wyniosła 97,1 proc. Tylko we wrześniu ZUS ściągnął od płatników 5,6 mld zł. Zakład planował, że do kas chorych wyśle w tym roku 9,7 mld zł. Wiadomo już, że kwota ta wzrośnie do 10,3 mld zł. Do OFE dotychczas wysłał natomiast ponad 7,8 mld zł. Zdaniem Lesława Gajka, kwoty przekazywane do OFE będą maleć, gdyż wyższy jest niż zakładano efekt 30-krotności wynagrodzeń, który zwalnia ubezpieczonych z opłacania składek na ZUS. Planowano, że z tego powodu do ZUS wpłynie o 900 mln zł mniej, faktycznie będzie to jednak 2,2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zadłużenie ZUS przekroczyło 1,6 mld zł