Zadyszka byków, niedźwiedzie pokazały siłę

Andrzej Pająk, Noble Securities
18-10-2011, 09:10

Powraca problem rozwiązania kryzysu w strefie euro, ratingu Francji i Niemiec. Dalsze wzrosty wiszą na włosku.

Początek poniedziałkowej sesji przebiegał na bazie entuzjazmu z poprzedniego tygodnia. Indeksy giełdowe w Europie  wystartowały na plusach, które powiększały przez kilka godzin, lecz w dalszej części sesji niedźwiedzie zaczęły wyprzedawać akcje i nie ustąpiły do samego końca dnia.

Jedną z przyczyn takiego przebiegu sesji była plotka ukazana w niemieckim dzienniku Handelsbaltt, która głosiła że Francja i Niemcy stracą swoje najwyższe ratingi AAA. Przyczyną takiego ruchu ma być znaczące obciążenie finansowe tych krajów związane z ratowaniem strefy euro oraz pogarszająca się sytuacja gospodarcza. Inwestorzy potraktowali poważnie tę informację i zaczęli realizować zyski.

Inwestorzy czekają niecierpliwie na niedzielny szczyt UE w Brukseli, na którym przedstawiony ma być nowy plan ratowania strefy euro.  Dotychczasowe propozycje prezentowane przez liderów europejskich nie zostały przyjęte entuzjastycznie przez analityków. Dodatkowo zaognia  się konflikt z bankami. Pierwsze pomysły na odpisy od greckich obligacji sięgające 21 proc. wartości papierów dłużnych, według nieoficjalnych wiadomości, ma zostać podniesiona do 50 proc. Z drugiej strony oczekiwane wprowadzenie większych restrykcji w działalności sektora bankowego oraz podatku bankowego, powodują że analitycy mają podstawy by twierdzić, że w dłuższym terminie instytucje finansowe będą rozważniej zarządzać ryzykiem.

Inwestorzy będą przez cały tydzień nasłuchiwać wypowiedzi liderów europejskich, próbując dostrzec płynące z nich pozytywne sygnały. Dzisiaj ważne dane makro to indeks nastrojów inwestorów instytucjonalnych ZEW w Niemczech i inflacja w USA. Wyniki kwartalne przed sesją w USA publikują m.in.: Bank of America, Coca-Cola, EMC, Goldman Sachs, Johnson & Johnson.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Pająk, Noble Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zadyszka byków, niedźwiedzie pokazały siłę