Zagadka nierozwiązana

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 19-04-2021, 10:07

Zaglądając w poniedziałkowy poranek do ekonomicznych „mainstream media”, nie dowiemy się wiele ciekawego. Dobre dane, pandemia, nowe rekordy indeksów, napięcia na linii z Chinami – dzień jak co dzień, chciałoby się powiedzieć. Próżno jednak szukać informacji o tym, co jest naprawdę kluczowe dla rynków.

Spójrzmy na rentowności amerykańskiego długu. W połowie marca przekroczyły one 1,7%, zbliżając się do poziomu 1,8%, dziś jest to ok. 1,55%. Niby nieduża różnica, ale w tym czasie znacznie wzrosło ryzyko scenariusza inflacyjnego. Wszystkie publikowane w ubiegłym tygodniu dane idealnie się w niego wpisują. Marcowa inflacja powyżej oczekiwań, sprzedaż detaliczna rekordowa, skok oczekiwań inflacyjnych. Mało tego, rentowności obligacji spadały właśnie tuż po publikacji tych wskaźników, tak jakby ktoś chciał zmylić uczestników rynku. Dlaczego tak się dzieje? Już od pewnego czasu wskazywałem na zagadkową decyzję Treasury o zrzuceniu na rynek – bagatela – biliona dolarów z pozycji gotówkowej do końca czerwca, z czego ponad połowa została już wykonana. Nierozwiązana zagadka brzmi: dlaczego? Kiedy Treasury podejmowało tę decyzję w lutym „pakiet Bidena” nie był jeszcze przegłosowany, tłumaczeniem było zatem dostosowanie pozycji do planowanych wydatków. Ale przecież urzędnicy widzą jak wzrosły planowane wydatki, czy zatem nie mogli dostosować swoich działań? Po części spadek płynności to wynik wydatków na czeki, ale rząd trzyma się planu z lutego, który zakładał znaczne ograniczenie emisji długu. Raz jeszcze powtórzę: albo jest jakiś tajny plan, o którym nie wiemy, albo te pieniądze, które teraz przyczyniają się do totalnej euforii na rynkach będą za kilka tygodni sukcesywnie wysysane przez zwiększone emisje.

Oczywiście to nie pozostaje bez wpływu na dolara. Spadek rentowności czyni amerykańską walutę relatywnie mniej atrakcyjną, a do tego wpływa na wzrost apetytu na ryzyko, podwajając ten efekt. Na parze EURUSD mamy najmocniejsze wzrosty od początku roku, a dziś rano pokonany został poziom 1,20 – po raz ostatni euro było droższe wobec dolara 4 marca. To też przekłada się na notowania złotego wobec dolara

Zatem o ile w tym tygodniu czeka nas bogaty kalendarz makroekonomiczny oraz zalew wyników kwartalnych na Wall Street, tak naprawdę liczyć się będzie obligacyjna zagadka. Czekamy na odpowiedzi. Póki co o godzinie 10:00 euro kosztuje 4,5491 złotego, dolar 3,7853 złotego, frank 4,1293 złotego, zaś funt 5,2541 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane