Zagraniczne towarzystwa liczą straty

Małgorzata Birnbaum, Łukasz Świerżewski
07-05-2002, 00:00

Ubiegły rok był trudny dla firm ubezpieczeniowych: recesja, bankructwa i katastrofy pozbawiły je lwiej części zysków. Niektórym udało się jednak zwiększyć zarobki, inne — jak Allianz — zaszkodziły sobie nietrafionymi transakcjami.

Kiedy w 2000 r. pluskwa milenijna nie zaatakowała systemów komputerowych, firmy ubezpieczeniowe odetchnęły z ulgą. Jednak w 2001 r. świat przeżył serię kataklizmów.

Przede wszystkim ubezpieczycielom dała się we znaki recesja. Spadły notowania akcji spółek, a więc i zyski z inwestycji w takie papiery. Ale recesja to nie wszystko. Od 1999 r. ubezpieczyciele walczą z pogodą — powodziami, tornadami itd. Tylko w Stanach Zjednoczonych koszty związane z katastrofami naturalnymi sięgnęły w 2001 r. 7,5 mld USD (w 2000 r. było to 4,3 mld USD). A przecież we wrześniu miały miejsce ataki terrorystyczne na USA, które kosztowały przemysł ubezpieczeniowy 40 mld USD (160 mld zł). AIG szacował, że w ich wyniku stracił 500 mln USD (2 mld zł), Munich Re — 1,95 mld USD (7,8 mld zł), Royal & Sun Alliance — 220 mln USD, a Zurich Financial — 700-900 mln USD (2,8-3,6 mld zł). Na dodatek analitycy twierdzą, że efekty wydarzeń 11 września będą odczuwalne jeszcze w tym i następnym roku.

Do nieszczęść, które przytrafiły się ubezpieczycielom, należy jeszcze doliczyć epidemię spraw sądowych wytoczonych w USA przez osoby, których zdrowie ucierpiało na kontakcie z azbestem. Royal & Sun Alliance przeznaczył na te odszkodowania 384 mln GBP (2,2 mld zł). Na domiar złego, w ubiegłym roku było sporo bankructw. Najbardziej spektakularne to upadek Enrona, ale i w Niemczech splajtowało więcej spółek niż zwykle. Duzi inwestorzy instytucjonalni tracili kapitał.

W tak trudnej sytuacji co słabsze firmy bardzo ucierpiały. Winterthur, część ubezpieczeniowa Credit Suisse Group, postanowił wycofać się z działalności w krajach, w których nie ma mocnej pozycji — dotychczas sprzedał firmy we Francji i Austrii. Dla Zurich Financial rok skończył się fatalnie. Spółka sprzedała działy w Europie Środkowej i Wschodniej (Czechach, Polsce, na Węgrzech i Słowacji) Generali Holding Vienna, części włoskiego Generali. Właśnie ta firma okazała się wielkim wygranym — dzięki przejęciu firm rywala spodziewa się, że składki w naszym regionie wzrosną o 20 proc. do 83,4 mln EUR (298,6 mln zł). Noga powinęła się także niemieckiemu Gerlingowi, który od lat przynosił straty. Właściciel, Deutsche Bank, stara się firmę sprzedać. Zysk Eureko spadł o niemal 60 proc. Szanse wejścia spółki na giełdę w tym roku są coraz bliższe zera.

Allianz zmniejszył zyski o ponad połowę. Są dwie przyczyny — 20 mld USD (80,8 mld zł) wydane na zakup Dresdner Banku oraz 100 mln USD (404 mln zł) zainwestowane w Fairchild Dornier, producenta samolotów, który w kwietniu zbankrutował. Allianz powtórzył prognozy, zgodnie z którymi przypis składki ma wzrosnąć w tym roku o ponad 4 proc., a zysk netto wyniesie 3 mld EUR (10,8 mld zł). Dział bankowy miał 220 mln EUR (789,8 mln zł) straty, w tym 213 mln EUR (764,7 mln zł) przyniósł Dresdner. Dział zarządzania aktywami stracił 348 mln EUR (1,2 mld zł). Od ogłoszonego rok temu zakupu Dredsnera, „połączeniu dla wzrostu”, Allianz stracił 11 mld EUR (39,5 mld zł) na wartości rynkowej.

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Po wrześniowych wydarzeniach, nikt nie miał już wątpliwości, że składki ubezpieczeniowe powinny być wyższe. Pomoże to odrobić straty— o ile 2002 r. będzie w miarę spokojny.

Okiem prezesa

Decyzja Deutsche Banku o zamiarze sprzedaży akcji koncernu Gerling jest pokłosiem strategii wycofywania się z przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Wcześniej jednak obaj akcjonariusze - Rolf Gerling i DB zdecydowali o dokapitalizowaniu grupy Gerling kwotą 708 mln EUR (2,6 mld zł). Wraz z dokapitalizowaniem towarzystwa DB uzyskał zapewnienie, że Rolf Gerling akceptuje jego wycofanie się. Zachodzi teraz konieczność znalezienia nowego partnera strategicznego dla wartej około 8 mld EUR (29,1 mld zł) grupy.

Alojzy Choda

prezes Gerling Polska TU

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum, Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Zagraniczne towarzystwa liczą straty