Zajdel-Kurowska: Dane o PKB potwierdzają mocne fundamenty gospodarki

ISB
29-02-2008, 12:38

Opublikowane w piątek dane nt. wzrostu PKB w IV kw. 2007 r. świadczą o silnych fundamentach polskiej gospodarki, wynika z  wypowiedzi wiceminister finansów Katarzyny Zajdel Kurowskiej.

"Analiza danych wskazuje na dwa istotne trendy: spowolnienie tempa wzrostu konsumpcji, prawdopodobnie za sprawą wzrostu cen - w IV kwartale nastąpiło istotne przyspieszenie inflacji, co wpłynęło na wysokość deflatora oraz utrzymanie wysokiej dynamiki inwestycji, pomimo rosnących cen dóbr inwestycyjnych" - napisała w komentarzu do danych Zajdel-Kurowska.

Wiceminister zaznacza również, iż dane oczyszczone z sezonowości wskazują na przyspieszenie wzrostu w ujęciu kwartał do kwartału (do 2% z 1,5% średnio w okresie I-III kwartały 2007) oraz rok do roku (6,7% z średnio 6,5%), co wskazuje na silne fundamenty gospodarki.

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że wzrost gospodarczy w IV kw. 2007 r. wyniósł 6,1%. Wcześniej GUS informował, że w całym 2007 roku wzrost gospodarczy przyspieszył do 6,5%. (ISB)lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zajdel-Kurowska: Dane o PKB potwierdzają mocne fundamenty gospodarki