Zajdel-Kurowska: Wzrost PKB w 2008 r. spadnie do 5,5 proc.

DI, ISB
opublikowano: 30-01-2008, 12:08

Tempo wzrostu PKB w 2007 jest zgodne z  prognozą budżetową. Cieszy wysoki wzrost inwestycji, dzięki czemu istotnie poprawił się udział inwestycji w PKB, wynika ze środowej wypowiedzi wiceminister finansów, Katarzyny Zajdel-Kurowskiej.

"Dużą niewiadomą w rachunkach narodowych jest kwestia zmian zapasów, co może mieć istotny wpływ na kwartalne szacunki PKB w roku bieżącym. Prognozujemy wzrost PKB na poziomie 5,5% w roku bieżącym, choć rozkład kwartalny może być bardzo zmienny z uwagi na czynniki jednorazowe i efekt bazowy" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Wiceminister finansów dodała, że według wstępnych szacunków resortu, wzrost PKB w IV kwartale 2007 wyniósł 6,0% wobec 6,4% w III kwartale.

W środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że wzrost PKB w 2007 roku wyniósł 6,5% wobec 6,2% rok wcześniej.

Nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się o 20,4% r/r wobec 15,6% rok wcześniej. Stopa inwestycji w gospodarce (tj. relacja nakładów brutto na środki trwałe do PKB w cenach bieżących) wyniosła 22,0 wobec 19,7 rok wcześniej.

Analitycy ankietowani przez agencję ISB także oczekiwali wzrostu gospodarczego na poziomie 6,5%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane