Zajrzyj do portfela

SŁAWOMIR GRELA, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
30-06-2014, 00:00

KOMENTARZ

Kiedy ktoś pyta mnie, czym zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, mówię — zajrzyj do portfela. Większość z tego, co tam masz, powstała w PWPW.

Sławomir Grela, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. FOT. ARC
Zobacz więcej

Sławomir Grela, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. FOT. ARC

Spółka ta doskonale wpisuje się w ideę patriotyzmu gospodarczego, pełni bowiem istotną funkcję w systemie bezpieczeństwa państwa i obywateli. Jako producent banknotów, dokumentów oraz systemów do ich wydawania, PWPW pozostaje gwarantem wiarygodności procesów transakcji i identyfikacji. Jest również doskonałym przykładem na to, że państwowa spółka może być innowacyjną, dochodową i sprawnie zarządzaną firmą, która nie tylko zaspokaja potrzeby rodzimego rynku, ale i z powodzeniem konkuruje na rynkach międzynarodowych.

Polska — podobnie jak inne duże i poważne państwa, które dbają o swoje bezpieczeństwo — powierza produkcję wszystkich swoich banknotów i najważniejszych dokumentów narodowemu wytwórcy. W PWPW powstają blankiety dowodów osobistych i książeczki paszportowe, w firmie produkowane i personalizowane są również prawa jazdy oraz dowody rejestracyjne. Powstają tu także banderole akcyzowe, znaczki i różnego rodzaju karty, np. legitymacje służbowe czy Karta Dużej Rodziny.

Zdobyte na polskim rynku doświadczenie wykorzystujemy na rynkach międzynarodowych. Dziś obywatele Bangladeszu, Litwy oraz Armenii posługują się paszportami wyprodukowanymi przez PWPW. Nasza firma dostarczyła również elektroniczne dowody dla Armenii oraz banknoty dla Gruzji, Gwatemali i Paragwaju. Jest także operatorem systemu i producentem kart do tachografów cyfrowych w Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji.

Status polskiego i międzynarodowego wytwórcy banknotów i dokumentów zobowiązuje nas do ciągłego doskonalenia i podnoszenia kompetencji, bowiem firma taka jak PWPW nie może sobie pozwolić na brak innowacyjności. W produkcji zabezpieczonej jest ona podstawą działalności, dlatego już teraz opracowujemy rozwiązania, które PWPW jest doskonałym przykładem na to, że państwowa spółka może być innowacyjną, dochodową i sprawnie zarządzaną firmą, która nie tylko zaspokaja potrzeby rodzimego rynku, ale i z powodzeniem konkuruje na rynkach międzynarodowych.

będziemy mogli zaproponować wówczas, gdy okażą się one niezbędne. W firmie nieustannie prowadzi się projekty badawczo-rozwojowe, ukierunkowane na poszukiwanie nowych rozwiązań w dziedzinie zabezpieczeń. Mamy na tym polu poważne osiągnięcia, które nie tylko doczekały się patentów, ale weszły w fazę produkcyjną, wyznaczając standardy na rynku producentów banknotów i dokumentów.

Jednym z opracowanych i opatentowanych przez PWPW rozwiązań jest PCP — technologia, która zakłada powiązanie procesu personalizacji karty z procesem jej produkcji. W tej technologii produkowane jest nowe polskie prawo jazdy, uważane za jeden z najlepiej zabezpieczonych dokumentów na świecie. PWPW opracowała również własną poliwęglanowąstronę personalizowaną przeznaczoną do paszportów biometrycznych trzeciej generacji. Autorskim rozwiązaniem firmy jest również Extreme ID, karta identyfikacyjna, która zawiera w swojej strukturze niepalny, personalizowany, element metalowy — odpowiednik wojskowego nieśmiertelnika.

Istotne znaczenie PWPW dla bezpieczeństwa państwa i obywateli jest dziś faktem niepodważalnym. Warto również pamiętać, że Wytwórnia jest przedsiębiorstwem dochodowym. W 2013 r. firma osiągnęła przychody na poziomie ponad 695 mln zł oraz zysk brutto wynoszący blisko 164 mln zł; wyniki tegoroczne będą jeszcze lepsze. Łącznie w okresie 2007–13 PWPW zasiliła Skarb Państwa — w formie dywidendy i podatków — kwotą ponad 1,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SŁAWOMIR GRELA, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zajrzyj do portfela