Zakaz reklamy OFE w ogniu krytyki

opublikowano: 08-08-2014, 00:00

Reforma OFE generalnie jest zgodna z konstytucją — uznała Prokuratura Generalna. Wątpliwości ma jednak wobec zakazu reklamy.

Dokładnie pół roku musiał czekać Trybunał Konstytucyjny (TK) na opinię Prokuratury Generalnej (PG) na temat rządowej nowelizacji ustawy o OFE. Tyle samo czasu potrzebował Sejm. — Reforma OFE co do zasady jest zgodna z konstytucją. Naszym zdaniem, ustawę zasadniczą łamie tylko zakaz reklamowania się OFE w okresie transferowym, czyli w okresie, w którym obywatele wybierają między ZUS a OFE — mówi Mateusz Martyniuk, rzecznik PG.

Ustawa trafiła do TK na początku lutego 2014 r. już po jej podpisaniu przez prezydenta (tzw. kontrola następcza). Bronisław Komorowski zarzucił niekonstytucyjność kilku rozwiązaniom, m.in.: zakazowi inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez skarb państwa, nakazowi inwestowania w akcje dużej części zgromadzonych pieniędzy, zakazowi reklamy funduszy w tzw. okienkach transferowych. Sejm przedstawił TK stanowisko, że wszystkie zmiany są zgodne z konstytucją (pisaliśmy o tym wczoraj).

Prokuratura uznała, że jedynie zakaz reklamy OFE może łamać ustawę zasadniczą. Jej zdaniem, całkowity zakaz reklamy OFE jest zbyt rygorystycznyi ingeruje w wolność przekazywania informacji oraz uderza w wolność gospodarczą. Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego, podkreśla w piśmie do TK, że nie można zgodzić się z argumentami twórców reformy, że obiektywna i rzetelna reklama funduszy, skierowana przecież do osób dorosłych, może stanowić zagrożenie dla ubezpieczonych i systemu emerytalnego. PG zaznacza, że przepisy dotyczące zakazu reklamy nie definiują pojęcia „reklama” i nie precyzują czynu zabronionego, za popełnienie którego grożą wysokie kary finansowe (do 3 mln zł).

— Przepisy dotyczące zakazu reklamy budzą wątpliwości w zakresie, w jakim posługują się niedookreślonym pojęciem „reklama” — wyjaśnia Mateusz Martyniuk.

Jesienią 2013 r. ponad 100 ekonomistów i kilkudziesięciu prawników apelowało do rządu i parlamentu o zrezygnowanie ze zmian w OFE z powodu ich niezgodności z konstytucją. Ministerstwo Finansów przedstawiło opinie kilku prawników, twierdzących, że nowelizacja jest jak najbardziej zgodna z konstytucją. TK od sześciu miesięcy analizuje nowe przepisy. Jeżeli dojdzie do wniosku, że jest już gotowy do oceny wniosku prezydenta, wyznaczy termin rozprawy. Na wokandzie trybunału są wyznaczone rozprawy do 21 października. Na liście nie ma nowelizacji ustawy o OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu