Zakończyć pocztowy strajk

Arkadiusz Protas, wiceprezes BCC
opublikowano: 11-06-2008, 00:00

Business Centre Club oczekuje od ministra infrastruktury, od wicepremiera — ministra gospodarki oraz od dyrekcji generalnej Poczty Polskiej pilnego rozwiązania problemu strajku pocztowców. Udrożnienie systemu doręczeń lekkich przesyłek jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania państwa zarówno w jego wymiarze społecznym, jak i gospodarczym.

Od dawna postulujemy odebranie monopolu na dystrybucję listów Poczcie Polskiej. Niestety, kolejnym rządom nie starczyło wyobraźni, żeby to uczynić. Tam, gdzie działa wolna konkurencja, tj. na rynku większych przesyłek, nikt nie strajkuje i usługi są terminowo realizowane. Nie wiadomo, czy w sprawie zakończenia strajku rząd prowadzi jakiekolwiek działania. Niezależnie od trudności w realizacji, zapewne częściowo słusznych, postulatów pracowników — rząd musi się sprawą zająć pilnie i jak najszybciej znaleźć rozwiązanie. Przedsiębiorcy woleliby nie mieć poczucia, że nic się w tej sprawie nie dzieje.

Każdy kolejny dzień protestu oznacza wymierne, coraz dotkliwsze straty dla firm. Na doręczenie czekają m.in. faktury i rachunki. ZUS nie doręczy emerytur i rent. Dla części firm, które np. prowadzą sprzedaż wysyłkową, strajk oznacza paraliż działalności — dane sprzedaży takich firm w ostatnim tygodniu pokazują spadek o ponad 60 proc. Dla poczty strajk także oznacza straty rzędu kilku milionów złotych dziennie, które będziemy musieli wszyscy pokryć z podatków. Należy zatem jak najszybciej doprowadzić do zakończenia strajku pracowników Poczty Polskiej, a następnie uwolnić rynek przesyłek pocztowych.

Arkadiusz Protas,

wiceprezes BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Protas, wiceprezes BCC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy