Zakup nieruchomości w Danii nie jest trudny

Dorota Kaczyńska
12-02-2002, 00:00

Jeżeli cudzoziemiec chce zostać właścicielem nieruchomości w Danii, powinien mieszkać w tym państwie co najmniej przez 5 lat. Jeżeli mieszka krócej, musi zdobyć specjalne zezwolenie od ministra sprawiedliwości na zakup domu.

Duńskie przepisy dotyczące nabywania nieruchomości przez cudzoziemców są bardzo liberalne. Każdy, bez względu na narodowość, może stać się właścicielem nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Dość ścisłe restrykcje zostały zachowane jedynie w stosunku do tzw. letnich rezydencji.

Głównym aktem prawnym regulującym zakup i sprzedaż nieruchomości przez cudzoziemców jest ustawa ministerstwa sprawiedliwości z 1986 r., do której zostały wprowadzone poprawki w 1994 r. Zgodnie z nimi, osoby nie posiadające stałego zamieszkania w Danii, lub mieszkające krócej niż 5 lat, nie mogą stać się właścicielami żadnych nieruchomości. Jeżeli zamierzają kupić nieruchomość, muszą najpierw uzyskać zezwolenie ministra sprawiedliwości. W tej kwestii rząd duński jednakowo traktuje obywateli UE i innych krajów.

— Te przepisy dotyczą także spó- łek, stowarzyszeń i innych organów publicznych lub prywatnych, fundacji i instytucji charytatywnych, które nie zarejestrowały biura w Danii — wylicza S/ oren Lange Nielsen, były radca handlowy do spraw budownictwa w duńskiej ambasadzie.

Jeżeli przedsiębiorstwa, które zamierzają otworzyć swoje filie w Danii, działają zgodnie z przepisami obowiązującymi w jednym z krajów członkowskich Unii (prowadzą zarejestrowaną działalność), nie potrzebują żadnego pozwolenia na zakup nieruchomości.

Wynajem nieruchomości mieszkaniowych jest bardzo drogi. Bardziej opłacalne jest kupienie mieszkania czy domu.

— W ciągu ostatnich 7-8 lat ceny mieszkań, zwłaszcza w Kopenhadze, zdecydowanie spadły. Ludzie młodzi mogą bez problemu pozwolić sobie na kupno własnego mieszkania lub domu. Natomiast ciężko jest znaleźć kwaterę do wynajęcia, przy czym zazwyczaj jest ona bardzo droga. To właściwie jedyny duży problem. Dlatego też wielu obcokrajowców kupuje mieszkania w Danii. Zwłaszcza interesuje się nimi wiele osób, które przybyły z Turcji, Pakistanu i innych państw południowej Azji. Kupować oczywiście mogą ci, którzy mieszkają od 5 lat w Danii — twierdzi Palle Ulstrup, dyrektor generalny Duńskiej Organizacji Pośredników Handlu Nieruchomościami.

Wynajem powierzchni komercyjnych jest relatywnie tańszy w stosunku do ich cen w pozostałych krajach UE.

— Największą grupę nabywców powierzchni komercyjnych stanowią przedsiębiorstwa amerykańskie — twierdzai Palle Ulstrup.

Duńczycy nie narzekają na wykupywanie ziem lub budynków przez zagranicznych inwestorów.

— Wiele korzyści płynie z tego, że cudzoziemcom wolno kupować ziemię i nieruchomości w naszym kraju. Gdyby nie ta możliwość, nie bylibyśmy w stanie przyciągnąć międzynarodowych przedsiębiorstw i ich doświadczonej kadry pracowniczej. Dobrym przykładem jest /Orestaden — zagospodarowany obszar na terenie Kopenhagi który został niedawno połączony ze szwedzkim Malmö jednym z najszerszych mostów-tuneli na świecie. /Orestaden skupia obecnie ponad 3,2 mln ludzi. Bliskość kopenhaskiego narodowego lotniska i most do Szwecji ściągnęły tu wiele narodowych przedsiębiorstw, które przeniosły tu swoje siedziby z Norwegii i Szwecji. Jeśli nie miałyby prawa do kupowania nieruchomości w Danii, mogłyby ostatecznie wybrać inną lokalizację dla swoich nowych siedzib — opowiada Palle Ulstrup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Zakup nieruchomości w Danii nie jest trudny