Zakupy z bankomatem w tle się przyjęły

opublikowano: 20-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Co trzeci Polak skorzystał już z cashbacku, a większość zna tę usługę.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są zalety usługi cashback
  • w ilu sklepach i innych punktach handlowych jest ona dostępna

Usługa, która łączy płatność kartą za zakupy z wypłatą gotówki, zyskuje na popularności. Według danych Fundacji Polska Bezgotówkowa 68 proc. Polaków słyszało o cashbacku, a co trzeci skorzystał już z takiej formy pozyskania gotówki z własnego konta. Polacy nie raz udowodnili, że są bardzo otwarci na produkty i usługi, które ułatwiają im codzienne płatności. Przykładem jest choćby Blik, który co kwartał bije rekordy popularności – na koniec czerwca br. aktywnie płaciło nim już ponad 11 mln klientów (o 40 proc. więcej r/r).

Cashback dostępny jest w Polsce od 2006 r. Według danych Narodowego Banku Polskiego w pierwszym kwartale 2022 r. przeprowadzono 5,2 mln wypłat sklepowych wobec 4,5 mln rok wcześniej. Nie bez znaczenia dla rosnącej popularności zarówno cashbacku, jak też płatności kartowych w ogóle jest wzrost liczby terminali. Na koniec marca br. wypłatę gotówki przy okazji płacenia za zakupy w sklepie oferowało klientom prawie 279 tys. placówek handlowych, m.in. sklepów i supermarketów, stacji benzynowych, hoteli czy salonów prasowych. W ciągu kwartału ich liczba zwiększyła się o 7,7 tys. punktów.

– Zaletą usługi cashback jest jej wygoda i dostępność. W jednym miejscu możemy bowiem zrobić zakupy, zapłacić za nie kartą i przy okazji wypłacić też gotówkę. Co ważne, możemy wypłacić małe, nieokrągłe kwoty, które w danej chwili są nam potrzebne. Cashback jest idealnym rozwiązaniem dostępnym praktycznie na wyciągnięcie ręki – mówi Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektor obszaru marketingu i produktów z Fundacji Polska Bezgotówkowa.

279tys.

Tyle placówek handlowych w Polsce oferuje wypłatę gotówki przy okazji płatności kartą za zakupy

Użytkownicy kart mogą jednorazowo wypłacić dowolną kwotę (również drobną), ale nieprzekraczającą 1000 zł. Wypłata gotówki w sklepie uzależniona jest jednak od jej dostępności w kasie, dlatego sprzedawca może zaproponować mniejszą kwotę lub odmówić realizacji usługi. Wypłaty sklepowe są wykorzystywane przez Polaków raczej jako bieżące uzupełnienie gotówki w portfelu niż jego poważne zasilenie. Może na to wskazywać różnica pomiędzy średnią kwotą wypłaty z bankomatu wysokości 796 zł a wypłatą sklepową – 143 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane