Zakusy na wieżę Warsaw Spire

opublikowano: 18-02-2018, 22:00

Nowojorska firma Madison International Realty chce być współwłaścicielem najwyższego biurowca w Polsce.

Pod koniec września 2017 r. belgijski deweloper Ghelamco poinformował o sprzedaży wysokiego na 55 metrów budynku B w kompleksie Warsaw Spire. Nabywcą obiektu została notowana na giełdzie papierów wartościowych w Wiedniu spółka CA Immo, a wartość transakcji przekroczyła 100 mln EUR.

Już wtedy pisaliśmy, że Ghelamco ma w planach sprzedaż także pozostałych części kompleksu. Wiele wskazuje na to, że jedna z nich już niebawem trafi do nowego właściciela. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o przejęcie współkontroli nad spółką celową Ghelamco GP 12, która jest właścicielem i zarządcą budynku A, czyli 220-metrowej (z iglicami) wieży Warsaw Spire.

Wniosek złożyła firma Madison International Realty, która chce zainwestować poprzez fundusz Madison International Real Estate Liquidity Fund VI LP (MIRELF VI). Ghelamco odmówiło komentarza, jednak już w ubiegłym roku Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający spółki na Europę Środkową i Wschodnią, powiedział, że zgodnie z przyjętą strategią, po wybudowaniu i skomercjalizowaniu obiekty będą wystawiane na sprzedaż.

Dodał, że Ghelamco chce sprzedać także wysoki na 55 metrów budynek C kompleksu, natomiast w przypadku budynku wieżowego rozważa sprzedaż jego części. Według danych BNP Paribas Real Estate Poland, w 2017 r. zagraniczni inwestorzy ulokowali w polskich biurowcach 1,74 mld EUR. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii fundusze były bardziej zainteresowane miastami regionalnymi niż Warszawą.

— Ze względu na dużą podaż inwestycji biurowych w budowie i zmieniający się krajobraz rynku aktywność inwestorów w stolicy jest od pewnego czasu nieco niższa. Ich uwaga skupia się głównie na zachodnich obrzeżach centrum, zwłaszcza w rejonie tzw. bliskiej Woli, gdzie podaż nowych projektów jest bardzo duża. Atutem obszaru jest dostęp do II linii metra i nieco korzystniejsze warunki najmu niż w ścisłym centrum. Zachodnie dzielnice przylegające do Śródmieścia stały się alternatywą nie tylko dla budynków położonych w ścisłym centrum, ale także dla Służewca. Spodziewamy się, że już w najbliższym czasie kapitał inwestycyjny powtórnie zainteresuje się nieruchomościami położonymi poza Śródmieściem i bliską Wolą. Przyczynią się do tego częściowo zrealizowane inwestycje drogowe i komunikacyjne, które powinny usprawnić dostęp do nieruchomości na Służewcu — uważa Michał Stępień z działu doradztwa inwestycyjnego Savills.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane