Zakusy na zarząd kopalni

Maria Trepińska
24-04-2006, 00:00

Jutro rada nadzorcza Budryka zajmie się m.in. zmianami w składzie zarządu. Pewnie polecą głowy...

Zapowiada się gorące posiedzenie rady nadzorczej (RN) w kopalni Budryk w Ornontowicach koło Gliwic — spółce skarbu państwa. Jutro po raz pierwszy spotka się ona w zmienionym składzie. Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki, kilka dni temu powołał trzech nowych członków rady: Krzysztofa Tytko, Katarzynę Hanicz i Artura Krawczyka. Ten ostatni został przewodniczącym RN. Pozostali w składzie jedynie przedstawiciele załogi: Zygfryd Jaksa i Mirosław Dynak.

Przeciąganie liny

Co ciekawe, to właśnie Mirosław Dynak złożył wniosek o odwołanie zarządu Budryka. Ma być on rozpatrywany na jutrzejszym posiedzeniu. W styczniu posadę prezesa stracił Piotr Czajkowski, który skutecznie stawiał czoła związkom zawodowym. Przyczynił się on do wstrzymania zapowiadanego strajku i pewnie za to wyleciał. W zarządzie zasiadają jeszcze p.o. prezesa Wiktor Paprotny, Andrzej Markiewicz (wybrany przez załogę) oraz Marian Kurpas. Ten ostatni startował w ubiegłym miesiącu w konkursie na prezesa kopalni i uzyskał największą liczbę punktów, ale RN w poprzednim składzie nie powołała go na stanowisko, a konkurs unieważniono.

Według naszych informacji, ma dojść do odwołania członków zarządu i powołania członka rady nadzorczej, który ma pełnić funkcję prezesa do czasu rozstrzygnięcia kolejnego konkursu.

— Nie wykluczam takiego scenariusza. Chciałbym uspokoić napiętą sytuację w Budryku — mówi Paweł Poncyljusz.

Rośnie apetyt

Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że osobą delegowaną do pełnienia funkcji prezesa Budryka jest Krzysztof Tytko. W latach 90. był on dyrektorem kopalni Czeczott, (obecnie w likwidacji), pracował także w spółce Tagor w Tarnowskich Górach. Kilka lat temu startował z poselskiej listy PSL.

Rada nadzorcza ma także zapoznać się ze sprawozdaniem finansowym za 2005 r. Zyski Budryka wyniosły ponad 5,5 mln zł, przy przychodach około 500 mln zł. Załoga kopalni, ponad 2,1 tys. osób, liczy, że dostanie premię z zysku za 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zakusy na zarząd kopalni