Założyciel portalu chce storpedować układ

Magdalena Wierzchowska
11-07-2005, 00:00

Kiedyś grali do jednej bramki, teraz rywalizują o portal. Układ WP próbuje zablokować Leszek Bogdanowicz. Maciej Grabski jest oburzony.

Dziś prawnik Leszka Bogdanowicza ma skierować przeciwko zarządcy Wirtualnej Polski (WP), drugiego pod względem liczby odsłon portalu, pozew do sądu arbitrażowego Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, który rozstrzyga spory o domeny internetowe. Chce, by sąd zdecydował, czy rejestracja domen wp.pl nie naruszyła praw jego klienta.

— Proces blokuje sprzedaż aktywów Wirtualnej Polski, a jeżeli dojdzie do głosowania nad propozycjami układowymi, umożliwia podważenie ważności uchwał — mówi Robert Kroplewski, pełnomocnik Leszka Bogdanowicza z kancelarii Januszczyk & Kroplewski.

Wniosek zostanie złożony rzutem na taśmę. Wierzyciele upadłego serwisu mają 2 sierpnia głosować nad dwiema propozycjami układowymi i jest duża szansa, że przegłosują jedną z nich, bo każda zakłada spłatę całości długu (w sumie 6,2 mln zł) wobec wierzycieli, którzy wezmą udział w głosowaniu. W zamian za spłatę długu oddadzą oni majątek i znak towarowy Wirtualnej Polski, czyli to, co najcenniejsze w portalu, który w popularności ustępuje tylko Onetowi. Wiele wskazuje na to, że zagłosują za propozycją akcjonariuszy mniejszościowych, bo Maciej Grabski i Jacek Kawalec kontrolują sporą część wierzycieli.

Ten trzeci…

Prawnicy nie dają większych nadziei Leszkowi Bogdanowiczowi, a jego roszczenia wyprowadzają z równowagi akcjonariuszy mniejszościowych.

— Mija pięć lat, odkąd pan Bogdanowicz rozstał się z WP. Nie jest ani akcjonariuszem, ani udziałowcem, ani kontrahentem, ani — co najważniejsze — wierzycielem portalu, ponieważ sąd w Gdańsku odrzucił jego żądania o umieszczenie na liście wierzycieli. W związku z tym stwierdzam, że nie ma żadnego tytułu prawnego, żeby występować w postępowaniu układowym w Gdańsku — podkreśla Maciej Grabski.

To kolejna odsłona sporu między twórcami Wirtualnej Polski, którzy pokłócili się w 1999 r., czego następstwem było odejście Leszka Bogdanowicza. Twórca WP wniósł już do sądu sprawy o wyłączenie portalu z masy upadłościowej i unieważnienie znaków towarowych Wirtualnej Polski. Leszek Bogdanowicz działa sam, jednak deklaruje, że może otrzymać wsparcie finansowe od Internet Venture Partners, z którym związany jest m.in. niemiecki fundusz bmp.

— Pan Bogdanowicz wielokrotnie składał swoje żądania w świetle jupiterów. Nigdy żaden urząd w Polsce, żaden sąd nie uznał jakiegokolwiek jego roszczenia — twierdzi Maciej Grabski.

…do sporów

Poniedziałkowy pozew skomplikuje i tak już zawiłe spory o Wirtualną Polskę, o którą od kilku lat walczy Dawid z Goliatem, czyli akcjonariusze mniejszościowi z Telekomunikacją Polską, kontrolującą 80 proc. akcji WP poprzez spółkę zależną TP Internet (TPI). Akcjonariusze mniejszościowi odnieśli ostatnio pyrrusowe zwycięstwo — wygrali proces w sądzie arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej, który w marcu uznał, że TPI prowadziła działalność konkurencyjną wobec kontrolowanego przez nią portalu. Oznacza to, że telekom ma zapłacić akcjonariuszom mniejszościowym 221,5 mln zł za ich pakiet akcji, choć sąd nie wydał formalnego nakazu zapłaty, więc na razie TPI nie pali się z tym wydatkiem, zwłaszcza że mógłby on doprowadzić do bankructwa spółki. Ostatnio pojawiły się pogłoski, że TP chce dojść do porozumienia z akcjonariuszami mniejszościowymi.

Okiem prawnika

Trudna sprawa

Polskie sądy mają w tym zakresie niewielkie doświadczenie. Biorąc pod uwagę przykłady z USA i Europy Zachodniej, możemy sądzić, że Leszek Bogdanowicz ma niewielkie szanse na wygranie tej sprawy. Sąd przyznaje rację firmom, które taki znak zarejestrowały, czyli w tym wypadku Wirtualnej Polsce.

Jarosław Drozd Kancelaria Drozd Górski Jawdosiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Założyciel portalu chce storpedować układ