Czytasz dzięki

Zamiast euro wolą nasze złote

MB
opublikowano: 20-09-2007, 00:00

Polacy coraz liczniej wracają z obczyzny do ojczyzny. To efekt wzrostu gospodarczego i miliona nowych miejsc pracy w kraju.

Polacy coraz liczniej wracają z obczyzny do ojczyzny. To efekt wzrostu gospodarczego i miliona nowych miejsc pracy w kraju.

Polacy nie chcą już wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii za chlebem: przez rok liczba emigrujących zmalała o 12 proc. Z analiz brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że w 2006 r. do kraju wróciło z Wysp ponad 10 tys. Polaków, a w ciągu trzech ostatnich lat — 430 tys. Wszystko dzięki poprawie na rodzimym rynku pracy.

— Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej bezrobocie przekraczało 20 proc., dziś jest o połowę mniejsze, nie tylko na skutek migracji, ale przede wszystkim dzięki 1,2 mln nowych miejsc pracy, które powstały w kraju w ostatnich dwóch latach — mówi Michael Dembiński, dyrektor ds. strategii Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

To rezultat wzrostu gospodarczego — w Polsce (6,7 proc.) jest niemal dwukrotnie większy niż w Wielkiej Brytanii i trzykrotnie szybszy niż w strefie euro.

Optymistyczne są prognozy rynkowe Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). Przewiduje, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju w 2007 r. może sięgnąć 12 mld EUR, bijąc ubiegłoroczny rekord 11 mld EUR.

Inwestycje w Polsce są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Są to głównie inwestycje w przemysł motoryzacyjny, elektronikę i centra usług, czyli te sektory, które tworzą najwięcej miejsc pracy. Zgodnie z danymi PAIIZ, Polska jest pod względem inwestycji w tych sektorach liderem w Europie.

Być może dzięki temu również pracownicy biurowi zechcą wrócić do kraju. Zapotrzebowanie na nich w Wielkiej Brytanii nadal jest jednak duże.

— Brytyjscy pracodawcy cenią Polaków za wykształcenie, umiejętność dostosowania się do sytuacji, samodzielność. Szacuje się, że w samym Londynie około 7 proc. wszystkich księgowych to obywatele Polski — mówi Monika Podgórska ze Start People, międzynarodowej firmy z branży HR.

Dane brytyjskiego ministerstwa potwierdzają badania przedstawione niedawno przez PKPP Lewiatan „Pracujący Polacy 2007”. Wynika z nich m.in., że 69,4 proc. Polaków nie pojechałoby w ciemno za granicę, a 59,9 proc. deklaruje, że ma taki fach, że bez trudu może znaleźć pracę w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane