Zamknięto wydmuszki w koksowni

opublikowano: 10-05-2018, 22:00

W koksowni w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland będzie nowocześnie i bez nieprzyjemnego zapachu.

Choć w polskim systemie prawnym nie ma norm, które odnosiłyby się do zapachów, i choć nie prowadzi się takich pomiarów, ArcelorMittal Poland inwestuje w swoim krakowskim oddziale w instalacje, które pozwolą znacznie ograniczyć uciążliwe zapachy powstające podczas procesów koksowniczych, by nie wydobywały się poza teren koksowni. Pierwszy etap prac, polegający na hermetyzacji zamknięć wodnych ssaw elektrofiltrów i chłodnic wstępnych gazu, rozpoczął się w lipcu 2017 r. Tzw. wydmuszkami odpowietrzającymi, czyli ujściami z rur prowadzących ze zbiorników i odwadniaczy, wydostają się opary o nieprzyjemnym zapachu. Teraz 19 otwartych dotąd „wydmuszek” szczelnie zamknięto.

— Ujścia zastąpiliśmy stalowymi rurociągami, przez które opary z nieprzyjemnymi substancjami zapachowymi kierowane są do instalacji oczyszczania gazu koksowniczego. To zapobiega wydostawaniu się oparów na zewnątrz. Nowa instalacja ograniczy emisję zapachową na terenie koksowni, ale również wyłapie ewentualne zanieczyszczenia, które następnie zostaną zneutralizowane w procesie oczyszczania gazu koksowniczego — mówi Ryszard Opyrchał, dyrektor koksowni w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland.

Obecnie trwają testy tej części nowej instalacji. Koszt pierwszego etapu hermetyzacji to 500 tys. zł. Do końca 2018 r. koksownia planuje rozpocząć drugi etap prac związanych z hermetyzacją, co pozwoli ograniczyć emisję z kolejnego źródła uciążliwych zapachów, jakim jest punkt załadunku smoły. Będzie to kosztować około 300 tys. zł. Trzeci etap prac, hermetyzację zbiorników i aparatów kondensacji, zaplanowano na 2019 r. Koszt realizacji tej inwestycji to około 1,5 mln zł.

Cała instalacja będzie złożona z ponad 230 metrów rur o różnych średnicach — taką samą długość ma krawędź podstawy piramidy Cheopsa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Zamknięto wydmuszki w koksowni