Zaoferowaliśmy bardzo dobre warunki

opublikowano: 04-05-2016, 22:00

Trzy pytania do... Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju

Mateusz Morawiecki
Krystian Maj/FORUM

1. Inwestycja Daimlera to spektakularny sukces Polski. Z kim walczyliśmy, czym wygraliśmy?

Zaoferowaliśmy bardzo dobre warunki i profesjonalną współpracę przy inwestycji. Naszym atutem były m.in. plany w zakresie szkolnictwa zawodowego i technicznego. Wykwalifikowana kadra pracowników i dobra współpraca z władzami lokalnym oraz centralnymi to bardzo istotne składniki w procesie podejmowania decyzji przez inwestora. Decyzja niemieckiego koncernu o budowie fabryki w Jaworze pokazuje, że Polska cieszy się zaufaniem zagranicznych inwestorów, a nasza gospodarka jest w dobrej kondycji. W Polsce jest po prostu dobry klimat dla inwestycji zagranicznych. To znaczące osiągnięcie również z tego względu, że otworzy liczne możliwości dla polskich małych i średnich firm. W takiej gospodarczej symbiozie otwierają się nowe perspektywy dla polskich kooperantów.

2. Jak ten projekt wpasowuje się w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?

Znakomicie. Taka decyzja to właśnie element realizacji planu. Wysoko zaawansowane technologie będą tworzyły produkty i usługi o wyższych marżach. Wzmacniamy również w ten sposób rozproszony, ale rosnący klaster samochodowy i części samochodowych. Ponadto, oprócz szkolnictwa zawodowego, projekt zakłada współpracę z uczelniami wyższymi w Polsce. Przewidywane jest m.in. uruchomienie praktyk zawodowych oraz staży dla najlepszych studentów.

3 To pierwszy etap inwestycji, ile wyniosą nakłady w kolejnych?

W nową fabrykę silników w Jaworze niemiecki koncern planuje zainwestować w pierwszej fazie ponad 2 mld zł. Liczę, że to początek długofalowej współpracy, która w przyszłości zaowocuje kolejnymi dobrymi projektami. W ostatnich kilku miesiącach rozmawialiśmy też o fazie II i fazie III. Łącznie inwestycja we wszystkich etapach może być bliska 1 mld EUR. Ale pieniądze to tylko jeden wymiar. Transfer know-how, wzmocnienie innowacyjności i wysoko wykwalifikowane miejsca pracy to kluczowe korzyści z tej inwestycji. W ten sposób fabryka silników Mercedesa wzmacnia silniki rozwoju naszej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane