Czytasz dzięki

Zaostrza się walka o ochronę lotnisk

  • Anna Pronińska
opublikowano: 19-02-2013, 00:00

Resort finansów wstrzymał prace nad rozporządzeniem, które miało dopuścić wszystkie firmy ochroniarskie do przetargów na lotniskach.

W branży ochrony wrze. Securitas Polska, jeden z większych graczy na rynku, pochwalił się, że jako jedyny posiada obowiązkową polisę odpowiedzialności cywilnej na ochronę lotnisk. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

— Sytuacja ta pokazała, że główny powód — niemożność zawarcia umowy przedmiotowego ubezpieczenia — dla którego rozpoczęto prace nad zmianą rozporządzenia, nie znajduje odzwierciedlenia w stanie faktycznym. W związku z tym koniecznym może okazać się wstrzymanie prac nad zmianą obecnie obowiązującego rozporządzenia ministra finansów [z października 2012 r. — red.] — informuje biuro prasowe resortu.

Wolny rynek czy monopol

Według części branży ochroniarskiej, obowiązujące rozporządzenie to bubel prawny.

— Jeśli żaden z polskich ubezpieczycieli nie mógł znaleźć asekuranta, to znaczy, że coś jest nie tak. To gra jednej firmy, która mając polisę, może zawładnąć dużym rynkiem. Nie ma to nic wspólnego z wolną konkurencją. Będziemy interweniować, bo sytuacja jest totalnym nieporozumieniem. Albo mamy wolny rynek, albo monopol. Tą sprawą powinien się zająć urząd antymonopolowy — mówi Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony. Grzegorz Dzik, prezes grupy Impel, podkreśla, że Securitas do tej pory nie przedstawił polisy na usługi ochrony na lotnisku w Katowicach, gdzie zajął drugie miejsce po Gwarancie (spółka z grupy Impela).

— Gwarant prawdopodobnie, ze względu na obecną formę rozporządzenia, nieuwzględniającą w najmniejszym stopniu specyfiki międzynarodowych standardów ubezpieczeń lotniczych, nie przedstawi polisy w wymaganym terminie, który upływa z końcem miesiąca — mówi Grzegorz Dzik. Podkreśla, że problem na rynku z niespełnianiem wymogów odnośnie do polisy dotyczy niemal wszystkich graczy, w tym największych: Poczty Polskiej, Gwaranta, Impela i Konsalnetu.

— Co to jest za rozporządzenie, które monopolizuje rynek. Jaki jest sens ogłaszania przetargów, w których tylko jedna firma spełnia wymogi. Jeśli tylko ona będzie mogła wygrywać przetargi, to oczywiście będzie dyktować wyższe ceny — mówi prezes Impela. Zapewnia, że jego grupa poszukiwała polisy na wszystkich rynkach Europy i nikt nie chciał jej wystawić. — Zgodnie z naszą wiedzą, zakres ubezpieczenia odpowiedzialności ubezpieczeniowej jest niezgodny ze standardami ubezpieczeń na rynkach lotniczych w Europie. Obecne rozporządzenie wyklucza konkurencję rynkową — podkreśla Grzegorz Dzik.

— Mamy obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z AIG. Przekazaliśmy je do wszystkich resortów. Firmy przystępujące do przetargów były świadome, co należy zawrzeć w polisie. Przypomnę, że prace nad obowiązującym rozporządzeniem trwały długo i uczestniczyli w nich wszyscy zainteresowani. Gdy weszło w życie, wiele miesięcy przed ogłaszaniem przetargów, rynek dostał zadania do wykonania. Wielu graczy się z tego nie wywiązało, a terminy naglą — uważa Krzysztof Toczyski, prezes Securitas Polska.

Jego zdaniem, próba zmiany rozporządzenia zaowocuje obniżeniem standardów. — Długo się przygotowywaliśmy i uzyskaliśmy polisę. Zmienianie warunków w trakcie postępowań stawia na nierównej pozycji podmioty gospodarcze — uważa prezes Securitasa.

Problematyczna polisa

Securitas wystartował też w przetargu na Okęciu, ale tam zamawiający dopatrzył się błędów w polisie lotniczej firmy. Firma nie startowała na ochronę poznańskiego lotniska Ławica. Według AIG, polisa Securitasa jest częścią programu światowego ubezpieczyciela. Przedstawiciel AIG zapewnia, że będzie szukał rozwiązań na poziomie lokalnym, by wyjść z impasu. Jednocześnie podkreśla, że nie odmówił innym firmom ochroniarskim polis. Wciąż ma czas na ich sprzedaż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane