Zapowiada się imitacja exposé

opublikowano: 10-10-2012, 00:00

Przez długie tygodnie premier Donald Tusk pompował balon zaplanowanego na piątek wystąpienia, aż tu nagle sam zaczął upuszczać powietrze.

Wczoraj po posiedzeniu gabinetu zastrzegł, że tytułowanie przemowy „exposé bis” to wymysł medialny zdecydowanie na wyrost. Fakt, konstytucyjnie czy ustawowo formuła obrachunku władzy rok po wyborach w ogóle nie istnieje, może mieć rangę co najwyżej informacji Rady Ministrów dla Sejmu. Oczywiście informacji szczególnej, ponoć służącej ucieczce do przodu. Nie jest tylko jasne, czy całej Polski, czy Platformy Obywatelskiej.

Przedstawiony w tekście obok wątek fikcji zmian w rozliczaniu VAT obrazuje sens piątkowego wystąpienia. Do wstawienia pasuje wszystko, co może dać jakiekolwiek polityczne punkty, nawet całkowita jeszcze surowizna. Mnie najbardziej interesuje, czy podobnie jak było 18 listopada ub.r. z exposé konstytucyjnym — jego imitacja będzie autorskim produktem Donalda Tuska, znanym jedynie jego najbliższej świcie. Rok temu PSL-owska część rządu, na czele z Waldemarem Pawlakiem, uważnie słuchała całkowicie nowych rzeczy. Może i teraz na sali sejmowej dowie się czegoś o planach własnych resortów?

Mniejszy koalicjant od soboty jest obrażony i wstrząśnięty rozporządzeniem o reorganizacji sieci sądów. Wczoraj sejmowa komisja zasadnie odrzuciła PSL-owski projekt epizodycznej nowelizacji ustawy, która miała uprzedzić podpis ministra Jarosława Gowina. Ludowcom pozostał jeszcze jeden chwyt — wystąpienie o anulowanie rozporządzenia ministra przez kolegialny rząd, taka możliwość prawnie istnieje. Ale to zapis raczej teoretyczny, w politycznej praktyce równa się natychmiastowemu odwołaniu błądzącego ministra. A wczoraj możliwość ruchów kadrowych Donald Tusk wykluczył…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu