Czytasz dzięki

Zapowiada się wóz albo przewóz

opublikowano: 09-07-2015, 22:00

Gdyby wierzyć stanowczym deklaracjom strony unijnej, wyznaczony na niedzielę nadzwyczajny szczyt Eurolandu oraz całej Rady Europejskiej (RE) rzeczywiście może być decydujący dla przyszłości Grecji w Unii Europejskiej.

Dotychczasowa postawa wspólnotowych decydentów przypominała dziecięcą wyliczankę, gdy na podwórku stawiane było ultimatum „liczę do trzech”, ale potem egzekucję odwlekano „dwa i pół”, „dwa i trzy czwarte”, „dwa i cztery piąte” etc. Klasa polityczna UE w odniesieniu do Grecji straciła jednak wiarę, że sytuacja kiedykolwiek się odwróci. Wszelkie propozycje Aten realnie sprowadzają się do topienia kolejnych miliardów euro. Za miesiąc czy dwa problem powróci, tylko kwota długu będzie jeszcze większa.

Przewodniczący Donald Tusk do ostatniej chwili dąży oczywiście do osiągnięcia na podwójnym szczycie kompromisu. Zgodnie z jego klasyczną definicją częściowo niezadowoleni musieliby pozostać zarówno premier Aleksis Tsipras, jak i wierzyciele. Ale przeprowadzając w minioną niedzielę populistyczne, niemerytoryczne referendum, szef greckiego rządu nie pozostawił sobie żadnego marginesu na ustępstwa. Ponad 61 proc. elektoratu głosującego „nie” nie życzy sobie żadnych działań oszczędnościowych.

Greckim kluczeniem zmęczony już jest największy wierzyciel i zarazem udziałowiec Eurolandu — Niemcy. Kanclerz Angela Merkel odnosi się z wielką rezerwą do rozpaczliwych usiłowań premiera Aleksisa Tsiprasa uniknięcia bankructwa jego kraju. I to właśnie żelazna niemiecka dama mocno naciska na przyjęcie w niedzielę w Brukseli definitywnego rozstrzygnięcia. A jej głos realnie ma znacznie większą wagę niż przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, a nawet Jeana-Claude’a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane