Zaproszenie do ulepszenia VAT

opublikowano: 28-06-2018, 22:00

Resort finansów czeka na racjonalizatorskie pomysły, jak poprawić ustawę VAT. Stawia jednak trzy warunki.

Ministerstwo Finansów kolejny raz zaprosi podatników do pisania nowych regulacji. Efekty otwartego dialogu są jak na razie różne, żeby wspomnieć sagę wokół należytej staranności. Resort uważa, że przy stopniu komplikacji materii i tak poszło nieźle. Teraz zwraca się do podatników w nieco łatwiejszej sprawie. Jak się dowiedzieliśmy, dzisiaj na stronie resortu zostanie opublikowane zaproszenie do składania wniosków racjonalizatorskich do ustawy VAT. Propozycje może składać każdy i w każdej sprawie, pod warunkiem jednak, że postulowane zmiany nie uszczuplą wpływów podatkowych, nie będą dotyczyły wysokości stawek (to obszar, który ma uporządkować nowa matryca podatku VAT) i wreszcie — nie będą wymagały konsultacji z Unią Europejską. Tu uzasadnienie jest takie, że wszelkie wyłączenia wymagają czasu na uzyskanie zgód w Brukseli, a resort chciałby zmiany wprowadzić szybko. Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapowiedział, że wszystkie kwestie VAT-owskie (w tym matryca) powinny być gotowe jesienią. Konsultacje, czy raczej zbieranie opinii podatników, zaczyna się dzisiaj i zakończy się za miesiąc. Tak jak w przypadku należytej staranności, resort nie wyklucza powołania ciała doradczego spośród przedstawicieli strony społecznej, czy innej formy prowadzenia dialogu.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Pomysł jest bardzo dobry, aczkolwiek trzy warunki brzegowe postawione przez ministerstwo dość mocno zawężają pole manewru. Co do zasady przepisy są spójne z unijnymi dyrektywami, zakres potencjalnych zmian w przepisach VAT też jest ograniczony przez UE — mówi Maciej Hadaj, ekspert podatkowy z Grant Thornton.

„Na gorąco” wskazuje na dwa przepisy, nad którymi warto się pochylić: zniesienie obowiązku potwierdzenia odbioru faktury korygującej w przypadku korekty podatku in minus oraz likwidacja przywróconego do życia w styczniu 2017 r., po kilkuletnim uśpieniu, dodatkowego zobowiązania podatkowego, nakładanego przez kontrolne organy podatkowe.

— Obydwa postulaty w pewien sposób mogą mieć wpływ na podatkowe przychody budżetu, zatem obawiam się, że nie zostaną zaakceptowane przez ministerstwo — mówi Maciej Hadaj.

Michał Borowski, ekspert ds. podatków BCC, również chwali inicjatywę resortu, choć uważa, że to nie przepisy powinny się zmienić, ale ludzie.

— Problemy ze stosowaniem ustawy VAT nie wynikają z brzmienia, ale interpretacji przepisów przez służby skarbowe. Opinie urzędników w tej samej sprawie są często rozbieżne — mówi Michał Borowski.

Jego zdaniem, warto przedyskutować regulacje dotyczące zakresu zwolnień dla usług finansowych i ubezpieczeniowych, kwestię opodatkowania lub zwolnienia z podatku sprzedaży nieruchomości, jak też przepisy dotyczące stawki zero w obrocie wewnątrzwspólnotowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

VAT

Puls Biznesu

Inne / Zaproszenie do ulepszenia VAT