Zarządzający zaczęli obstawiać umocnienie jena

opublikowano: 19-03-2018, 13:55
aktualizacja: 19-03-2018, 13:59

Zawirowania w japońskiej polityce skłaniają inwestorów do obstawiania mocniejszego jena.

Przez prawie cały czas od wyborczego zwycięstwa Donalda Trumpa zarządzający funduszami hedgingowymi obstawiali osłabienie jena wobec dolara. Wszystko przez oczekiwania, że obniżki podatków pobudzą wzrost w USA, skłaniając Fed do podwyżek stóp procentowych. Jednak najnowsze dane o pozycjonowaniu zarządzających funduszami korzystającymi z dźwigni pokazują przewagę pozycji nastawionych na umocnienie japońskiej waluty. Według specjalistów zmiana nastawienia do jena wynika z kłopotów premiera Shinzo Abe, który w ciągu swoich pięciu lat przy władz skutecznie osłabiał japońską walutę (na określenie jego polityki gospodarczej inwestorzy ukuli nawet określenie „abenomika”)

- Dla międzynarodowych inwestorów abenomika jest równoznaczna z wyższym kursem dolara do jena, wyższymi notowaniami na giełdzie w Tokio i lepszą kondycją japońskiej gospodarki – komentuje Tohru Sasaki, szef analiz rynkowych na Japonię w banku JPMorgan Chase.

Jego zdaniem oczekiwania co do słabości jena odwrócą się, gdy tylko inwestorzy dojdą do wniosku, że dni Shinzo Abe są policzone w związku ze skandalem wokół sprzedaży państwowej ziemio zaniżonej cenie. Tymczasem według innych specjalistów nawet odejście premiera nie będzie oznaczało zmiany polityki oraz fundamentów jena. Gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda najprawdopodobniej zostanie wybrany na kolejną kadencję, a ewentualny następca Shinzo Abe na stanowisku przewodniczącego Partii Liberalno-Demokratycznej nie będzie miał wielu argumentów, by odstąpić od abenomiki.

Obok japońskiej polityki wpływ na umocnienie jena mogą mieć obawy traderów, że dolar będzie tracił za sprawą bliźniaczych deficytów w USA. Ze względu na status Japonii jako źródła finansowania inwestycji w innych częściach świata jen ma status bezpiecznego schronienia - w okresach ucieczki od ryzyka inwestorzy sprzedają aktywa zakupione za kredyt w jenie i odkupują japońską walutę. Od początku roku jen umocnił się do amerykańskiej waluty o 6,1 proc., a notowania dolara spadły do 106,2 JPY.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy