Zarzuty i areszt dla prezesa Property Lease Fund

  • PAP
opublikowano: 20-03-2019, 17:13

Marcin P., prezes Property Lease Fund SA, usłyszał zarzuty doprowadzenia 208 obligatariuszy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 13 mln zł oraz przeznaczania pieniędzy na cele inne niż określone w emisji. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

Jak poinformowała w środę rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus, prokurator przedstawił Marcinowi P. zarzut doprowadzenia w okresie od lutego 2014 roku do marca 2017 roku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości wiele osób.

"Podejrzany wprowadzał te osoby w błąd przy sprzedaży emitowanych obligacji, zatajał rzeczywistą sytuację finansową spółki, nie przedstawiał planów jej rozwoju oraz zdolności do wywiązywania się z obowiązku wykupu obligacji. Marcin P. doprowadził 208 obligatariuszy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 13 mln zł" - podała rzecznik.

Dodała, że prokurator przedstawił prezesowi Property Lease Fund SA także zarzut przeznaczenia pieniędzy pochodzących z emisji obligacji serii A, B, C i E spółki - w sumie nie mniej niż 6,3 mln zł - na inne cele, niż określone w warunkach emisji.

Jak ustalono, Marcin P. przeznaczył je na pośrednictwo finansowe w kredytowaniu, udzielaniu pożyczek innym podmiotom gospodarczym, a w szczególności powiązanym z nim kapitałowo, personalnie i rodzinnie.

Marcin P. usłyszał również zarzut niezgłoszenia od 31 grudnia 2014 roku do 31 grudnia 2015 roku wniosku o upadłość spółki mimo powstania warunków uzasadniających jej upadłość oraz zarzut uszczuplenia zaspokojenia wielu wierzycieli.

Podejrzany pozbywał się też swojego majątku, a także w sytuacji grożącej mu niewypłacalności i niemożności zaspokojenia wszystkich wierzycieli spłacał wybiórczo tylko niektórych – powiązanych ze sobą kapitałowo i personalnie.

"Podejrzany Marcin P. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, które nie korespondują z ustalonym w sprawie materiałem dowodowym" - dodała prok. Klaus.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na trzy miesiące z zastrzeżeniem, że zostanie on zmieniony na dozór policyjny po wpłaceniu w ciągu 14 dni kaucji w wysokości 600 tys. zł.

Marcin P. został zatrzymany przez policję w niedzielę i doprowadzony do prokuratury, ponieważ ukrywał się przed organami ścigania. Jest prezesem spółki Property Lease Fund SA, będącej następcą prawnym spółki Leasing Expert SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy