Zarzuty wobec dwóch dyrektorów spółki Gaz-System

DI, PAP
07-11-2015, 18:55

Zarzuty m.in. niegospodarności postawiono dwóm dyrektorom spółki Gaz-System - poinformował w sobotę rzecznik gliwickiej prokuratury okręgowej Piotr Żak. Wobec obu z nich zastosowano poręczenie majątkowe.

Jak mówił Żak w piątek, obaj dyrektorzy zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na zlecenie gliwickiej prokuratury okręgowej.

"Czynności z podejrzanymi się zakończyły. Złożyli obszerne wyjaśnienia, które mogą być podstawą dalszych czynności procesowych" - poinformował w sobotę Żak.

Dodał, że "w piątek obu osobom przedstawiono zarzuty niegospodarności, wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach poprzez nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków". Zarzuty, jak podał, dotyczą lat 2007-2010.

Rzecznik gliwickiej prokuratury poinformował ponadto, że "wobec obu prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze - poręczenie majątkowe". W przypadku jednego z nich to 30 tys. zł; drugiego - 120 tys. zł. Wobec jednej z tych osób zastosowano również "zawieszenie w czynnościach służbowych".

W piątek Żak wyjaśniał, że nadzorowane przez prokuraturę śledztwo w sprawie działania na szkodę spółek gazowniczych prowadzi katowicka delegatura CBA. Zarzuty oszustwa usłyszały wcześniej już dwie osoby - podał.

Powiedział też, że "obecnie udokumentowana szkoda, to ok. 2 mln zł", a sprawa ma charakter rozwojowy. Przestępstwo polegało na "zawieraniu przez przedstawicieli spółek państwowych fikcyjnych umów na wykonywanie określonych prac i wyprowadzaniu w ten sposób pieniędzy ze spółek".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Zarzuty wobec dwóch dyrektorów spółki Gaz-System