Zaślubiny Santandera i DB Polska tuż tuż

opublikowano: 28-10-2018, 22:00

Formalności prawne i operacyjne banki załatwią w jeden listopadowy weekend. Pracodawcę zmieni 2,2 tys. osób.

Wielkimi krokami zbliża się fuzja operacyjna i prawna — Santander wchłonie wydzieloną część Deutsche Bank Polska, bez kredytów walutowych i zabezpieczonych hipoteką, a także bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. Połączenie zaplanowano na jeden weekend. Santander celuje w 9-11 listopada. W trzy dni zmigruje do swoich systemów dane 380 tys. klientów detalicznych DB Polska, zrobi rebranding 112 oddziałów i przejmie 2,2 tys. pracowników, w tym 1,8 tys. etatowych. W tym czasie barwy i nazwę zmieni również dom maklerski — z DB Securities na Santander Securities, formalnie stając się częścią grupy. Jest to sytuacja bezprecedensowa na polskim rynku — żadna dotychczasowa fuzja banków nie została przeprowadzona w tak ekspresowym tempie.

NIE ILOŚĆ, LECZ JAKOŚĆ:
NIE ILOŚĆ, LECZ JAKOŚĆ:
Pod skrzydła Michała Gajewskiego, prezesa Santandera, trafiło ponad sto placówek bankowych DB Polska wraz z pracownikami. Wszystkie punkty przejdą wizerunkową zmianę, a kadra szkolenia. Część oddziałów zostanie zamknięta. Uchowają się najchętniej odwiedzane przez klientów
Fot. Marek Wiśniewski

Indywidualnym łatwiej

Największym wyzwaniem będzie połączenie systemów bankowości elektronicznej. Po zakończonej weekendowej fuzji klienci indywidualni DB Polska, logując się do dotychczasowego konta, zdalnie uzyskają dostęp do systemu bankowości elektronicznej i mobilnej Santandera. Proces, zdaniem przedstawicieli banku, ma trwać najwyżej kilkanaście minut. Możliwość migracji online, zgodnie ze wstępnymi założeniami banku, potrwa około miesiąca. Okres może się wydłużyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli ktoś nie zdąży uzyskać dostępów do nowego systemu online, będzie mógł zrobić to jeszcze przez dwa lata bezpośrednio w oddziale banku.

O ile klienci indywidualni obu banków nie będą przechodzić ścieżki migracyjnej, to klienci firmowi ze względów bezpieczeństwa będą musieli wygenerować nowe hasła dostępu w drodze wielopoziomowej weryfikacji zdalnej.

Dostaną więcej

Klienci DB Polska zachowają dotychczasowe produkty na niezmienionych warunkach. W ciągu szczęściu miesięcy — licząc od prawnego i systemowego połączenia — zostaną im jednak wydane nowe karty debetowe i kredytowe. Zmieni się wyłącznie logo i barwy plastiku,a funkcjonalność i opłaty pozostaną na dotychczasowych warunkach. Każdy klient będzie mógł sam wnioskować o wydanie karty na warunkach Santandera, otrzyma wówczas możliwość podpięcia kart do cyfrowych portfeli (Apple Pay, Google Pay, Garmin, Fitbit), czego DB Polska nie miało w ofercie.

Zamożni klienci Santandera, czyli osoby z segmentu bankowości prywatnej, otrzymają dostęp do produktów DB Polska — np. linii kredytowej, skrojonej pod konkretne profesje, jednego z najpopularniejszych produktów przejmowanego banku. Santander zapowiada też wypuszczenie na rynek dwóch nowych kart w tej linii biznesowej — czarnej kredytowej i srebrnej debetowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane