Zastrzyk dla Podlasia na turystykę

Marta Bellon
opublikowano: 31-05-2010, 00:00

Łomża, Suwałki i Łapy są się wśród szczęśliwców, których projekty Bruksela zasili 41 mln zł.

Łomża, Suwałki i Łapy są się wśród szczęśliwców, których projekty Bruksela zasili 41 mln zł.

Podlaski Urząd Marszałkowski rozda ponad 41 mln zł na projekty zwiększające atrakcyjność turystyczną regionu. Z 22 wniosków przez sito oceny merytorycznej przeszło sześć. Całkowita wartość dofinansowanych projektów to 73 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

Skorzysta Narew

Na liście szczęśliwców znalazła się Łomża, która chce zagospodarować tereny nad Narwią. Budżet miasta nie jest bez dna, dlatego samorządowcy podzielili inwestycję na dwa etapy. Na początku powstanie pierwszy w województwie podlaskim port rzeczny i kilkusetmetrowy bulwar: chodniki, ścieżka rowerowa i drogi dojazdowe. Ma to kosztować 27 mln zł. Miasto spodziewa się dofinansowania 9 mln zł, ale chce walczyć o więcej.

— Urząd Marszałkowski ma w rezerwie jeszcze 3,5 mln zł. Chcielibyśmy, by ta kwota trafiła do nas. Czekamy na decyzję marszałka, a potem będziemy negocjować — mówi Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu.

W drugim etapie zagospodarowane mają być okolice stadionu. W planach jest budowa hotelu z restauracją i SPA. Ma się tym zająć prywatny inwestor, któremu miasto chce wydzierżawić teren przy bulwarach.

Przystanek: Suwałki

Ponad 11 mln zł dofinansowania dostaną Suwałki na modernizację miejskiego stadionu. Koszt tej inwestycji to 23 mln zł.

— Remontu doczeka się płyta boiska, która będzie podgrzewana. Powstanie oświetlenie i zadaszone trybuny na 2,5 tys. miejsc — wymienia Jarosław Filipowicz z Urzędu Miasta.

Młodzieżowe mistrzostwa piłki nożnej — Euro Children 2011 — odbędą się już na nowym obiekcie. W pobliżu powstanie plac do karawaningu i pole namiotowe.

— Przez Suwałki przejeżdżają turyści ze Skandynawii i Niemiec, a w naszym regionie nie ma miejsca, gdzie mogliby się zatrzymać. Mamy nadzieję, że jeżeli się zatrzymają, zechcą zwiedzić Suwalszczyznę — mówi Jarosław Filipowicz.

Jesienny start

Dotacja powędruje też do Łap, które zbudują centrum turystyczno-rekreacyjne za 18 mln zł. Dofinansowanie przekroczy 8 mln zł. Na projekt Łapy dostaną ponad milion złotych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej ministerstwa sportu. Powstanie kryta pływalnia, część noclegowa i gastronomiczna. W planach jest wypożyczalnia rowerów, nart biegowych i kijków do nordic walking. Budowa ruszy jesienią. Centrum ma być gotowe w grudniu 2012 r.

Kolejne podejście

Pula na działanie 3.1. "Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego przekraczała 130 mln EUR. Ponieważ nie została w całości wykorzystana, samorządy będą miały szansę na dotację w kolejnym konkursie, który prawdopodobnie zostanie ogłoszony w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu