Zawierucha ominęła złotego

Mariusz Potaczała
opublikowano: 23-05-2006, 00:00

W związku z wyraźnymi zmianami na rynku EUR/USD początek wczorajszej sesji rozpoczął się nerwowo na rynku złotego. Kurs euro przetestował poziom 3,9750 zł, powracając następnie w okolice 3,95 zł. Dolar poruszał się w przedziale 3,0950- -3,1250 zł.

Pomimo wyraźnej przeceny wszystkich indeksów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ciągu dnia złoty nieznacznie zyskał na wartości dzięki osłabiającemu się dolarowi amerykańskiemu. Brak publikacji danych makroekonomicznych z rynku krajowego oraz pojawiające się pozytywne komentarze dotyczące polskiej gospodarki wprowadziły uspokojenie na krajowym rynku walutowym.

Pojawiło się wiele wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej dotyczących konieczności utrzymania stóp procentowych na stałym poziomie. Obecnie główna stopa wynosi 4,0 proc. Pozytywnie na temat polskiej gospodarki wypowiedział się także Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który podniósł również swoją prognozę mówiącą o wzroście gospodarczym do 4,8 proc., w tym i 4,5 proc. — w przyszłym roku.

W najbliższych dniach sytuacja na rynku krajowym raczej się nie zmieni. Większość inwestorów powinna z uwagą śledzić dalszy rozwój wydarzeń na rynku EUR/USD, który będzie wyznaczał trend dla złotego. Kontynuacja przeceny dolara amerykańskiego, odnotowana podczas poniedziałkowej sesji, przyniesie umocnienie się złotego i powrót kursu euro w okolice 3,93 zł. Rynek będzie czekał także na publikacje danych o sprzedaży detalicznej w Polsce w kwietniu (środa). Z uwagi na wyraźne sygnały członków RPP o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie dane o sprzedaży raczej zasadniczo nie wpłyną na poziom notowań złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu