Zawoja oczyści ścieki w PPP

opublikowano: 03-06-2013, 08:47

Małopolska gmina szuka prywatnego partnera do przedsięwzięcia za 50 mln zł.

Po ogłoszeniu pionierskiego projektu budowy i modernizacji szkół w PPP władze małopolskiej Zawoi szukają partnera do budowy oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej. Wartość zlecenia w trybie koncesji na roboty budowlane sięga 50 mln zł.

— Nie boję się PPP. To obecnie jedyna ścieżka realizacji inwestycji, bo minister finansów ogranicza dotacje i subwencje — narzeka Tadeusz Chowaniak, wójt liczącej 10 tys. mieszkańców Zawoi. Do pierwszego, szkolnego postępowania gminy zgłosiły się Pol-Aqua, Warbud i Strabag. W czerwcu mija termin złożenia ofert. Wójt liczy, że do drugiego PPP też zgłoszą się duże firmy.

— Firm budowlanych jest dużo, a zleceń mało. Jeśli nie zgłosi się żadna firma, to znaczy, że kryzysu w Polsce nie ma — mówi wójt.

Zadaniem partnera prywatnego będą: zaprojektowanie oczyszczalni w Skawicy (o przepustowości 1,5 tys. m sześc. na dobę) lokalnych przydomowych oczyszczalni ścieków, ich budowa wraz z siecią kanalizacyjną (ponad 65 km), sfinansowanie i zarządzanie nimi przez 15 lat. Gminna sieć kanalizacji liczy zaledwie 7 km. Aż 60 proc. mieszkańców wciąż ma szamba. Infrastrukturą wodno- ściekową zarządza miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Budownictwa, które do inwestycji może wnieść grunt. Partner prywatny ma zarabiać na opłatach za ścieki, a gmina nie wyklucza do nich dopłat. Adam Jędrzejewski z Instytutu Partnerstwa Publiczno- Prywatnego dobrze wróży temu postępowaniu.

— To będzie kompleksowy zakres przedsięwzięcia, powierzający przyszłemu koncesjonariuszowi wykonanie w zasadzie całości infrastruktury wodno-ściekowej gminy oraz jej późniejszą eksploatację. Wartość przedsięwzięcia jest znacząca i zapewne zainteresuje dużych graczy, co z punktu widzenia zamawiającego przyczyni się do złożenia lepszych ofert — mówi Adam Jędrzejewski.

Jego zdaniem, gmina zaproponowała rozsądny termin na złożenie wniosków o udział w postępowaniu — do 22 lipca.

— Spodziewam się, że o kontrakt Zawoi zawalczy niejedna firma posiadająca odpowiedni know-how, kapitał, skalę i płynność finansową, zapewniającą bezpieczeństwo ekonomiczne przedsięwzięcia — mówi Adam Jędrzejewski.

Autor: Anna Pronińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane