Zazębiają się puzzle komórkowego projektu

Katarzyna Latek
opublikowano: 22-04-2010, 00:00

Kojarzona z Zygmuntem Solorzem-Żakiem spółka

Aero2 nie wyklucza zacieśnienia współpracy z Centernetem

Kojarzona z Zygmuntem Solorzem-Żakiem spółka

Aero2 pożyczyła 20 mln zł

NFI Midas Romana Karkosika.

Oficjalnie spółka Aero2 i Centernet, należący do NFI Midas, od grudnia współpracują przy wykorzystaniu infrastruktury telekomunikacyjnej. Aero2 udostępnia Centenetowi swoją sieć i wsparcie techniczne (umowa jest ważna do końca maja 2010 r.). Okazuje się, że współpraca jest na tyle bliska, że Aero2 zapewnia Centernetowi także finansowanie. NFI Midas poinformował właśnie, że Aero 2 objęło 20 tys. jego bonów dłużnych o wartości nominalnej 20 mln zł. Fundusz wydał te pieniądze przede wszystkim na wykupienie wcześniej emitowanych bonów dłużnych m.in. od Impexmetalu i Huty Batory.

Dlaczego Aero 2 zdecydowało się objąć emisję swojego biznesowego partnera?

— Współpracujemy od kilku miesięcy. To wynika właśnie z tej współpracy — mówi Andrzej Chajec z kancelarii Chajec, Don-Siemion Żyto, członek zarządu Aero 2 (właścicielem spółki jest Krzysztof Żyto z tej samej kancelarii).

Na pytanie, czy firma rozważa dalsze zacieśnienie współpracy z Centernetem, odpowiada, że to możliwe.

— To zależy także od naszego partnera. Bliższa współpraca nie jest wykluczona, ale czy do tego dojdzie i kiedy — trudno powiedzieć — mówi Andrzej Chajec.

Jacek Felczykowski, prezes NFI Midas, udziela podobnej odpowiedzi.

— Współpracujemy z Aero2 od dłuższego czasu choćby w zakresie współdzielenia radiowej infrastruktury technicznej realizowanego pomiędzy Centernetem, a Aero2. Oczywiście nie wykluczamy dalszego rozszerzania współpracy — mówi szef NFI Midas.

Porozumienie z Aero2 nie przewiduje zamiany długu na akcje.

Przypomnijmy, że Zygmunt Solorz-Żak przyznał w lutym, że rozmawiał z Romanem Karkosikiem na temat przejęcia Centernetu, nie doszli jednak do porozumienia. Biznesmen nie ukrywał, że należąca do Centernetu częstotliwość 1800 Mhz przydałaby mu się do realizacji wielkiego projektu telekomunikacyjnego — sieci bezprzewodowego internetu dla wsi i małych miasteczek.

Nasze źródło twierdziło jednak, że chociaż Zygmunt Solorz się wycofał, Aero 2 (spółka kojarzona z inwestorem, choć nigdy nie potwierdził, że jest w nią zaangażowany) nadal jest w grze i negocjuje przejęcie Centernetu lub dzierżawę posiadanej przez tego operatora częstotliwości. Wtedy niespodziewanie NFI Midas poinformował, że Centernet połączy się z giełdowym Mediatelem. Był już list intencyjny, była konferencja prasowa, a nasz rozmówca nadal upierał się, że to blef. I faktycznie — w dniu wygasania listu intencyjnego rada nadzorcza Midasa poinformowała, że nie wyraża zgody na połączenie. Według naszych informacji, umowa między Aero 2 a Nova Capital (udziałowiec NFI Midas) jest od jakiegoś czasu podpisana. Nie wiadomo tylko, czy spełniły się już jej warunki zawieszające.

Katarzyna Latek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu