Zbadają wodę i powietrze

opublikowano: 20-04-2017, 22:00

W Krakowie otwarto 18 kwietnia 2017 r. jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Europie i jedyne takie w Polsce.

Laboratorium Referencyjne i Wzorcujące Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska będzie badało powietrze, wodę, hałas i promieniowanie elektromagnetyczne. Będzie służyło nie tylko Małopolsce, ale całemu krajowi. Tutaj np. będą kalibrowane pyłomierze z całej Polski. Chodzi o to, by sposób analizowania jakości powietrza był taki sam i nie budził wątpliwości ani podejrzeń o nierzetelność odczytów.

Nowoczesny sprzęt i serwery umożliwią znacznie szybsze otrzymanie wyników on-line pomiarów ze wszystkich małopolskich stacji. W pierwszym kwartale 2017 r. w Krakowie odnotowano 68 dni z przekroczeniami dopuszczalnychdobowych norm zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 — przypomina Krakowski Alarm Smogowy.

Zatem szybkość uzyskiwania informacji o zanieczyszczeniu jest bardzo ważna. Pozwoli to na szybsze działanie antysmogowe. Inwestycja kosztowała 12 mln zł i została sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. 1,5 mln zł na wyposażenie dał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, przy czym całe wyposażenie laboratorium kosztowało kilkanaście milionów złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu