Zbigniew Opach oskarża Konrada Jaskółę i Millennium

Anna Pronińska, MZL
opublikowano: 11-05-2007, 00:00

Giełda Mostostal Zabrze uważa, że to Polimex-Mostostal i tajemniczy układ odebrał mu PRInż. To bzdura — mówią oskarżeni.

Szef Mostostalu Zabrze wytoczył najcięższe działa w walce o upadłą spółkę

Giełda Mostostal Zabrze uważa, że to Polimex-Mostostal i tajemniczy układ odebrał mu PRInż. To bzdura — mówią oskarżeni.

Wraca sprawa upadłości katowickiego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych (PRInż.), do niedawna jednej z czołowych firm budowlanych w Polsce. Wiosną 2005 r. wyszło na jaw, że PRInż. nie płacił podwykonawcom i usługodawcom. Zadłużenie firmy sięgało 200 mln zł. Na wniosek Banku Millennium, jednego z wierzycieli przedsiębiorstwa, sąd ogłosił upadłość likwidacyjną.

— Upadłość PRInż. jest bardzo podejrzana. Nastąpiła w trzy dni. To jest rekord. I to bez powołania biegłego rewidenta do oceny finansowej przedsiębiorstwa. Prawo upadłościowe nakłada taki obowiązek. Dlaczego sąd poszedł na skróty, na czyje zlecenie to zrobił, kto był zainteresowany doprowadzeniem do upadłości PRInż.? — pyta Zbigniew Opach, prezes Mostostalu Zabrze (MZ), który w 2001 r. nabył za 129 mln zł 33 proc. udziałów PRInż.

— Rzeczywiście, upadłość ogłoszono szybko, po czterech dniach od wpłynięcia wniosku. Pozwalał na to materiał dowodowy, zebrany w toku poprzednich postępowań w tej sprawie. Dlatego też nie była potrzebna opinia biegłego na temat spółki — mówi Krzysztof Zawała, rzecznik katowickiego sądu rejonowego.

Słowo kontra słowo

Zdaniem Zbigniewa Opacha najbardziej zainteresowany przejęciem PRInż. był Polimex-Mostostal (PM).

— Od dłuższego czasu to Polimex wykazywał największe zainteresowanie wrogim przejęciem. Dogadał się z poprzednim zarządem PRInż. Mamy na to dowody. Spółka Konrada Jaskóły (prezes PM) nie miała wówczas uprawnień do budowania dróg i trakcji kolejowych, a dzięki PRInż. mogła szybko startować po takie kontrakty. Stąd determinacja — dodaje prezes MZ.

— Nieprawdą jest, że Polimex dążył do upadłości PRInż. Nie po to kończyliśmy negocjacje z NCC (szwedzki właściciel, 48 proc. udziałów PRInż.) i ustaliliśmy cenę zakupu pakietu akcji, by pogrążyć firmę. Chcieliśmy ją restrukturyzować jako bazę do działalności kolejowej — mówi Konrad Jaskóła.

Prezes MZ mówi o pomocy Banku Millennium w przejęciu PRInż.

— Prezes Jaskóła i Bogusław Kott, prezes Millennium, pochodzą z SLD-owskiej opcji. Być może wytworzył się układ polityczno-biznesowy — mówi Zbigniew Opach.

— Sam bym poszperał w życiorysie pana Opacha i poszukał układów. Zarzuty do Polimeksu to stek kłamstw. Jego wypowiedzi są obraźliwe. Jeśli będzie trzeba, wytoczymy Zbigniewowi Opachowi sprawę sądową. Nie były prowadzone żadne rozmowy na temat upadłości PRInż. z panem Kottem. Nie była też podejmowana żadna próba interwencji w tej sprawie w jakiejkolwiek instytucji publicznej — ucina Konrad Jaskóła.

Bank Millennium utrzymuje, że nie wypowiadał kredytu PRInż., a decyzję o złożeniu wniosku o upadłość likwidacyjną przyjęto w normalnym trybie. Zapytaliśmy bank również o związki między Konradem Jaskółą a Bogusławem Kottem.

— Bank z zasady nie udziela żadnych informacji o kontaktach handlowych jego przedstawicieli — komentuje Wojciech Kaczorowski, rzecznik Banku Millennium.

Zabrze na prostej

Zbigniew Opach twierdzi, że przed upadłością spółka miała kontrakty na 900 mln zł.

— Chcemy pomóc w zawarciu układu w PRInż. Mamy poparcie ponad 95 proc. wierzycieli. Złożyłem deklarację pożyczki 100 mln zł PRInż. i mam zabezpieczenie na rachunkach — mówi prezes MZ.

Sam Mostostal Zabrze po kłopotach finansowych wychodzi na prostą. W pierwszym kwartale 2007 r. spółka zwiększyła zysk netto o 372 proc., do 8,9 mln zł. Dwukrotnie wzrosły przychody, do 155,6 mln zł. Spółka zapowiada, że przekroczy prognozy na ten rok (ponad 35 mln zł zysku, przychody 600 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, MZL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu