Zbudują fabrykę kiełbasy na terenie byłego obozu

Marek Druś, local.at
opublikowano: 17-02-2017, 08:59
aktualizacja: 17-02-2017, 09:01

W austriackim Haiming, na terenie byłego nazistowskiego obozu pracy przymusowej, ma powstać zakład produkujący kiełbasę i bekon.

Podczas II Wojny Światowej w obozie przetrzymywano setki więźniów, którzy zmuszeni byli do katorżniczej pracy przy pobliskiej tamie, która jest częścią hydroelektrowni. Po wojnie zabudowania obozu zburzono. Właściciel terenu, austriacka spółka energetyczna Tiwag, pozostawiła teren byłego obozu pusty.

Zobacz więcej

youtube.com

Niedawno działkę kupił Handl Tyrol, największy austriacki producent kiełbasy i bekonu. Zapowiedział, że zbuduje zakład. Wywołało to protesty. Mieszkający w Haiming potomkowie byłych właścicieli terenu uznali, że transakcja była nielegalna. Wskazali, że ich przodkowie byli zmuszeni do sprzedaży nazistom działek po zaniżonych cenach. Do tego warunkiem sprzedaży miało być to, że teren będzie wykorzystany tylko do budowy elektrowni. Działająca po wojnie komisja ustaliła jednak, że teren był sprzedany zgodnie z prawem spółce energetycznej i nie przyznała wówczas odszkodowania jego byłym właścicielom.

Handl Tyrol zapowiedział, że jest legalnym właścicielem terenu i nie będzie opóźnienia budowy fabryki. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń rozpoczął oczyszczanie terenu pod budowę. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.at

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Zbudują fabrykę kiełbasy na terenie byłego obozu